Slupky od klementinek rozhodně nevyhazujte. Skrývá se v nich obrovské využití, o kterém jste neměli ani ponětí

Fotografie: Depositphotos

Když si chceme pochutnat na mandarinkách, je nutné je oloupat. Slupky z nich však nemusíte hned vyhazovat, lze je využít různými způsoby.

Kůra z mandarinek, které známe také jako klementinky, nám může posloužit při vaření, ale také při úklidu nebo jako kosmetika. Až příště oloupete mandarinku, určitě tedy kůru nevyhazujte a uschovejte si ji k dalšímu zpracování. Mezi tipy si můžete vybrat ty, které vám budou vyhovovat. Ať už jde o pochutiny nebo pomocníky v domácnosti, případně přípravky pro krásu.

Můžete si ještě pochutnat

S kůrou z klementinek můžete připravit lahodné pochoutky, například kandovanou kůru. Postačí vám slupka ze dvou klementinek včetně dřeně. Nakrájejte ji na tenké proužky a mezitím dejte vařit tři hrnky vody a stejné množství cukru. Přidejte nakrájenou kůry a vařte 45 minut, poté kousky namočte do cukru. Nechte je 24 hodin na pečícím papíru, aby cukr zaschnul.

Fotografie: Freepik

Připravit si můžete také esenciální olej. Stačí vložit kůru nakrájenou na malé kousky do alkoholu a nechat ji tam tři dny. Pravidelně směs míchejte a víko mějte otevřené, aby se odpařil alkohol. Tekutinu lze použít do difuzéru nebo do koupele.

Slupku můžete naložit také do oleje a využít k zvýraznění chuti pokrmů. Louhovat by se měla alespoň dva týdny a občas nádobu protřepat. Skvělý je olej do salátů.

Fotografie: Pixabay

Cukr, sůl i koktejly

Pokud chcete vyrobit ochucený cukr, stačí kůru nasypat do mísy s ním a rukama míchat, dokud nevznikne homogenní hmota a nezačne vytékat olej. Na sůl je třeba kůru nasušit, a poté smíchat. Jde o skvělou přísadu do těstovin i polévek.

Sušenou kůru můžete přimíchat také do svých oblíbených koktejlů, ať už jsou alkoholické či nikoli. Sušené slupky můžete bez problému skladovat.

Fotografie: Pixabay

Kůru lze využít také jako čistič s bílým octem a vodou. Stačí tuto směs nalít do rozstřikovače a používat při úklidu všech ploch. Stejně tak můžete vyrobit peeling na své tělo. Stačí kůru smíchat s hrubozrnnou solí, případně s cukrem. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Existuje tedy mnoho využití, takže až příště budete loupat mandarinku, rozhodně slupky nevyhazujte.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]