Pádné důvody, proč nevyhazovat pomerančovou kůru do koše. V domácnosti nalezne další uplatnění

Fotografie: Freepik

Loupete pomeranče a slupky automaticky házíte do koše? V takovém případě děláte velkou chybu, protože mohou mít mnoho dalších způsobů využití.

Objevte několik praktických rad a tipů, jak se dají využít pomerančové slupky a recyklovat tak tento odpad. Možná budete překvapeni, kolik skvělých možností nabízí.

Fotografie: Freepik

Lahodná kandovaná pomerančová kůra

Kandovaná pomerančová kůra je ideální do dezertů a pro pečení. Jíst se navíc dá i samotná a stane se tak jakýmsi zdravým bonbonem. Proč ji ale kupovat často za nemalé peníze v obchodě, když si jí můžete poměrně jednoduše vyrobit sami? Pomůže vám s tím i následující návod.

Co budete potřebovat pro výrobu domácí kandované kůry z pomerančů?

  • Pomerančové slupky
  • Hrnek cukru
  • Hrnek vody

Celý postup je velmi jednoduchý. Jednotlivé slupky nakrájejte na tenké proužky a blanšírujte v hrnci. Vyjměte je a nechte chvíli oschnout. V dalším kroku vložte vodu do hrnce spolu s cukrem a počkejte, než se cukr úplně rozpustí. K tomu přidejte slupky, povaříme zhruba 30 minut a následně odstavíme.

Tento postup může být nutné opakovat i dvakrát než se zredukuje všechna voda. Převařené slupky dáme na plech či na rošt a posypeme cukrem. Skladovat by se měly v lednici.

Pomerančový čaj

Zbytkové slupky z pomerančů využijete i pro přípravu vlastního čaje. Slupky nakrájejte na co nejmenší kousky a nechte je důkladně vyschnout po dobu několika dní, případně použijte sušičku. Následně je vložte do vzduchotěsné nádoby. Přidáním do čaje vykouzlíte úžasné svěží pomerančové aroma.

Fotografie: Freepik

Přírodní vůně do pokoje

Pomerančové slupky výborně poslouží i pro vytvoření příjemné domácí vůně do interiéru. Stačí důkladně usušit kůru, nakrájet na menší kousky a vložit do prodyšných látkových sáčků. Když tyto sáčků rozmístíte po domě, dosáhnete příjemné jemně svěží vůně.

Osvěžovač do lednice

Další příležitostí, kde využijete jemnou pomerančovou vůni a schopnost pohlcovat nepříjemné pachy, je použití v lednici. Tento přírodní osvěžovač totiž pomůže s eliminací nepříjemných pachů tak, aby vaše lednice byla co nejvíce čistá.

Fotografie: Freepik

Pomerančový kořenící olej

Když si vytvoříte vlastní olej s nádechem pomeranče, hned dostanete perfektní ingredienci pro ochucení salátů a podobných pokrmů. V rámci výroby vlastního oleje si připravte vyčleněné pomerančové slupky, ke kterým se krásně hodí jedna skořice. Vše umístěte do nádoby s olejem a nechte macerovat minimálně dva dny.

Vůně na boty

Jestli máte problém s botami, které zapáchají, opět mohou pomoci pomerančové slupky. Jednoduše je přes noc vložte do bot a do rána pomohou s pohlcením nežádoucího zápachu.

Velkou výhodou je fakt, že tento osvěžovač budou je naprosto přírodní a neobsahuje žádnou nebezpečnou chemii, která by mohla vyvolat například alergickou reakci.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]