Důvody, proč neházet slupky od mandarinek do koše. Využití naleznou v celé domácnosti i v péči o zevnějšek

Fotografie: Depositphotos

Nevyhazujte slupku od mandarinky, využijte ovoce se vším všudy. Mandarinková slupka skvěle poslouží v domácnosti i v péči o svůj zevnějšek jako alternativa některých kosmetických produktů.

Pomeranč, banán, mandarinka, kiwi, a spousta dalších druhů ovoce mají slupku, která před konzumací míří přímo do koše. To je ovšem velká chyba. Například mandarinková kůra vám pomůže v domácnosti i v péči o svůj zevnějšek. Využijte ovoce se vším, co vám nabízí, nebudete litovat. Myslete ekonomicky.

Fotografie: Depositphotos

Citrusovou kůrou vyleštíte sporák i příbory

Ať už se jedná o mandarinku, pomeranč či citrón, citrusové plody mají skvělou schopnost odstraňovat skvrny a zanechat po sobě zářivý lesk. Slupka ve skutečnosti stále drží trochu šťávy, proto ji můžete použít k leštění povrchu sporáku, čištění příborů nebo nádobí. Jednoduše s ní potřete daný předmět, který si žádá údržbu, a osušte utěrkou z mikrovlákna. Nyní se můžete v talíři prohlížet jako v zrcadle.

Z rychlovarné konvice odstraňte vodní kámen

Všímáte si čím dál tím častěji, že po zalití kávy nebo čaje na hladině plavou drobné bílé kousky? To je vodní kámen ze dna rychlovarné konvice. Zbavit se jej můžete převařením vody s nakrájenou mandarinkovou kůrou a sklenicí bílého octa. Nechte hodinu působit a poté vylijte. Převařte ještě jednou pouze s čistou vodou a následně vytřete zbytky čistým hadříkem. Podobně můžete vyčistit i kávovar, vytvořte si směs z citrusové kůry, hrubé soli a vody, a jednoduše jej vyčistěte.

Fotografie: Depositphotos

Jemný peeling na obličej i tělo

Exfoliace celého těla i pleti je jednou za čas důležitá, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk. Peeling pro takové očištění si můžete připravit i domácí. Osušte slupku z mandarinek a nasekejte nahrubo pomocí kuchyňského robota. Jakmile z kůry získáte granule, smíchejte je s cukrem, ovesnými vločkami a bílým jogurtem. Tím vytvoříte jemný peeling, který můžete použít na obličej i tělo. Vaše pokožka bude hladká, jemná a zářivá.

Mandarinkovou kůrou můžete obličej i čistit. Chcete-li si vytvořit domácí tonikum, povařte trochu kůry, dokud se nerozpustí. Poté nechte vychladnout a odvar naneste na vatový tampónek. Vyčistěte si pleť obvyklým způsobem, jak jste zvyklí. Nezapomeňte pak nanést hydratační krém.

Fotografie: Freepik

Vyřešte problém se zápachem z lednice

Mandarinkovou kůru zasypte solí a nechte ležet v lednici. Po několika hodinách sůl absorbuje nepříjemných zápach a slupka vnitřek osvěží krásnou vůní. Stejně tak můžete vyřešit i problém se špatným dechem. Pokud vás trápí zápach z úst, žvýkejte citrusovou slupku.

Zdroj: WellAndGood

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]