Veterinář prolomil mlčení: Toto domácí mazlíčci prožívají několik minut před smrtí

pes v ordinaci
Fotografie: Pixabay

Smrt zvířete je mnohdy stejně traumatizující jako u člověka. Tento veterinář odhaluje pravdu o posledních minutách zvířat, která jsou uspána a už se nemají probudit.

Mnoho domácích mazlíčků, především psů a koček, skončí každoročně v útulcích. Mnoho z nich pak musí být bohužel uspáno. Nejhorší jsou v tomto ohledu Vánoce a přelom roku. Děti si přejí zvíře pod stromeček, často je ovšem rychle omrzí, jelikož to není jen potěšení, ale i odpovědnost. Druhým kritickým momentem jsou novoroční oslavy. Například Nizozemsko má pro útulky politiku zákazu zabíjení, pokud nejde o těžké případy.

Lidská nezodpovědnost, jindy holá nutnost

Mezi nevyhnutelné utracení zvířete patří případy neřešitelné agrese, případně nevyléčitelná nemoc. Po celém světě jsou pak zvířata nemilosrdně uspávána kvůli nedostatku místa. Jde o hrozivou realitu, kterou se ochránci i milovníci zvířat snaží dlouhodobě změnit. Zvířata jsou zde pro nás jako oddaní společníci. Ať svítí slunce, leje jako z konve, nebo chumelí, chovají k nám obvykle bezpodmínečnou lásku. Někdy jim ovšem uspání ušetří mnoho utrpení.

Nyní však jeden z veterinářů sdílí srdcervoucí pravdu o tom, čemu mnoho zvířat čelí v minutách těsně před koncem svého života. Jsou ponechána sama a ve strachu. Majitel totiž u momentu jejich skonu nechce osobně být.

Co napsal veterinář na Facebooku?

„Pokud máte doma nějaké zvíře, s velkou pravděpodobností zemře dříve než vy. Jestliže je z nějakého důvodu třeba ho vzít k veterináři kvůli humánnímu a bezbolestnému konci, potřebujete vědět několik věcí. Po celý jeho život vás bralo jako střed existence. Může být součástí vaší rodiny, pro něho jste ovšem vy jediná rodina. Vždy je to těžké rozhodnutí a je zničující takového tvora ztratit. Ale prosím vás, prosím, nenechávejte je v tom samotné.”

„Nenechte ho zemřít v místnosti plné podivných tváří a na místě, které nezná. Měli byste totiž vědět, že vás zvíře hledá. Hledá vás, když ho opustíte. Dívá se na všechny tváře kolem sebe a pátrá po té vaší, kterou zná. Nerozumí tomu, proč jste ho v takový moment opustili. Právě tehdy, když jsou zvířata nemocná, vystrašená, stará, nebo umírají na rakovinu. Tehdy potřebují vaši přítomnost a z ní vycházející pohodlí úplně, úplně nejvíc.”

Neutíkejte v poslední chvíli

„Nebuďte tedy zbabělci, protože si myslíte, že pro vás bude moc náročné si představit, co takové zvíře cítí. Opustíte ho tak v nejzranitelnější chvíli jeho života. Pak necháte lidi, jako jsem já, aby se ho ze všech sil snažili utěšit. Také jim musíme vysvětlit, proč jste tam zrovna tehdy nemohli být. Toto je vzkaz od unaveného a hluboce zarmouceného veterináře.”

bílý pes
Fotografie: Pixabay

Je třeba poznamenat, že tento vzkaz pochází od amerického veterináře. Například v Nizozemsku platí, že většina majitelů v takových chvílích se svými chlupatými mazlíčky zůstává.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]