Chlapec se musel během chvilky rozhodnout, zda pro bratra riskne život. Za svůj čin získal medaili

Fotografie: Depositphotos

Na Novém Zélandu pozoroval 14letý chlapec plavání svého 11letého bratra. Jednalo se konkrétně o pláž Chrystalls, která je obklopena Tichým oceánem a divokými vlnami. 

Mladší sourozenec Kalyia Gamageho se stal obětí těžkých mořských podmínek, byť byl zdatným plavcem. Jednalo se o 11letého Kithmiho, který se svým bratrem plave pravidelně a bere ho i za svého plaveckého mentora. Při proplouvání vlnami se však Kithmi setkal s neočekávaným nárůstem jejich síly. Rozhodl se tedy, že poplave zpět na pláž, když ho ale zčistajasna strhla silnější vlna pod vodu. Vlny v tu chvíli rapidně narůstaly, čehož si Kalyia všiml, a po krátké době mu došlo, že to jeho mladší bratr nezvládne. Kalyia tedy neváhal a běžel mu přispěchat na pomoc.

Na podobnou situaci byl naštěstí starší bratr připravený

Starší bratr vnímal klesající teplotu a sílící turbulence vody a na pláži narůstaly obavy, že to ani jeden z bratrů nezvládne. Naštěstí ale Kalyia podstoupil v minulosti výcvik pro plavání v chladných vodách, což mu rozhodně bylo k užitku. Po namáhavém zdolávání neúprosné vody se Kalyiovi konečně podařilo doplavat ke svému bratrovi. Navzdory rozbouřeným vlnám se ho Kithmi držel a snažil se nohama urychlit jejich cestu zpět na břeh.

Oba to zvládli jako šampioni

Oba chlapci skutečně vytrvali a úspěšně prošli utrpením. Nakonec dorazili na pláž, a i když byli zmáčení a vyčerpaní, jejich společný pocit úlevy byl zcela na místě. „Vlny byly tři metry vysoké, svislé a dopadaly přímo na břeh. Je zázrak, že jsou chlapci v pořádku,“ řekl místní plavčík. Zároveň podotkl, že vlny ten den opravdu nebyly přívětivé.

Za svoji odvahu získal významné ocenění

Několik dní po incidentu byl Kalyia poctěn cenou za svou výjimečnou odvahu, statečnost a nezištnost při záchraně svého mladšího bratra. Je pozoruhodné, že v pouhých 14 letech se stal nejmladším jednotlivcem, který obdržel Mountbattenovu medaili. Tu uděluje Royal Life Saving Society a každoročně ji předává jednomu členovi Commonwealthu za akt hrdinské záchrany.

pes jazyk čumák

Pes se stal hrdinou. Svým vytrvalým štěkotem upozornil na požár a zachránil lidské životy

Zdroj: Inspired Stories

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]