Domácí pěstování surovin je skvělá věc. A některé druhy zeleniny můžete vypěstovat z kousků, které si zakoupíte klasicky v obchodě. Když je zasadíte, už si je nebudete muset nikdy kupovat.
Zajímají vás při vaření ekonomické i ekologické otázky? Pokud ano, měli byste se zamyslet nad pěstováním vlastních potravin. Některé druhy zeleniny můžete vypěstovat velice snadno, a to z produktů, které si koupíte v obchodě. Potřebujete k tomu přitom jen pár květináčů nebo jiných nádob, ve kterých ji budete pěstovat a budete mít tolik zeleniny, kolik jen budete sami chtít.
Mrkev, zelená cibule a bazalka
Na mrkev budete potřebovat hrnec nebo květináč, který naplníte substrátem, který se skládá z 2/3 zeminy a 1/3 říčního písku. Poté zasejte semena a lehce je zakryjte zeminou. Pravidelně zalévejte a umístěte mrkev na slunce. Bazalka, stejně jako mnoho jiných bylin, snadno roste. Ujistěte se, že máte asi 1 cm stonku. Poté umístěte stonky do sklenice vody. Když začnou růst kořeny, přesuňte je do hliněné nádoby a nechte růst.
Z cibuloviny si můžete vypěstovat jarní cibulku. Umístěte ji přímo do země a zakryjte vrstvou zeminy. Když ji budete pravidelně zalévat, aby byla půda neustále vlhká, nádherně vám poroste. Poté budete pokračovat ve stříhání zelených výhonků. Už nikdy nebudete muset kupovat jarní cibulku a vaše jídlo získá jedinečnou chuť prakticky zdarma.
Římský salát, čínské zelí a česnek
Římský salát je ve světě salátů základem a jeho výsadba doma je velmi snadná. Vložte hlávkový salát do misky napůl naplněné vodou. Ideální je, když je mísa na slunci a pravidelně měňte vodu. O několik dní později se objeví nové výhonky. Umístěte je do půdy, kterou budete zalévat a vystavovat slunci. Díky tomu nebudete mít o salát nikdy nouzi.
Čínské zelí můžete vypěstovat z jádra stejnou metodou jako salát. Stačí jej dát do mísy s trochou vody a poté ji vystavit slunečním paprskům. Poté klíčky vložte do půdy a pravidelně zalévejte. Pěstování česneku je také snadné. Vezměte nádobu s půdou a zasaďte pár stroužků česneku. Zalévejte asi jednou týdně. Výhonky budou vypadat podobně jako jarní cibule. Po chvíli získáte mnoho nových stroužků česneku, které dochutí každý pokrm, který budete vařit své rodině.
Celer, zázvor a fenykl
Vezměte spodní část celeru a dejte ji do sklenice vody. Po několika dnech ji dejte do vlhké půdy, kterou budete pravidelně zalévat a umístíte ji na slunce. Na pěstování fenyklu budete potřebovat jádro cibule, které umístíte na talíř nebo misku s trochou vody. Až uvidíte nové kořeny, můžete rostliny přemístit do vlhké půdy, pravidelně zalévat a dopřát jim dostatek slunečního svitu.
V případě zázvoru neuvidíte příliš akce na povrchu, protože se množí pod zemí. Vezměte oddenek svého zázvoru a dejte jej do vlhké půdy. Tento způsob je určen pro ty odvážnější, protože vyžaduje určitou dávku trpělivosti. Půdu musíte zalévat pravidelně a bez přebytku. Půda nesmí být přelitá. Zázvorový květ nabízí vynikající vůni a nakonec odmění vaši trpělivost jedinečným produktem plným vitamínů.
Zdroj: GardeningKnowHow