V současné době není snad na světě člověka, který by neslyšel o nemoci kterou je koronavirus, tedy o nemoci s názvem Covid-19. Mluví o tom celý svět a každý den přibývají nový nakažení. Jde o velmi rizikové onemocnění, které se velmi snadno a rychle šíří a jeho příznaky jsou u různých lidí různé. Ať už člověk prodělá onemocnění s mírnými nebo těžkými příznaky, koronavirus se na lidské těle může nezapomenutelně podepsat. Pojďme si shrnout nejdůležitější informace.
Příznaky, které nevidíme
Nový typ coronaviru se podle zpráv poprvé objevil na začátku prosince loňského roku. Postupně se rozšířil do celého světa a nyní s ním svět bojuje jako s pandemickým virem pod názvem Covid-19. pro většinu lidí je tento vir velmi mírný a mnohdy nemusí pocítit žádný z příznaků. Jsou ovšem lidé, kteří zažijí coronavirus v jeho nejsilnější podobě, a nakonec bohužel umřou. Z toho důvodu se tento virus nesmí v žádném případě podcenit. Podívejme se tedy, jak tento virus naše tělo napadá, proč na něj někteří lidé umírají a co s našim tělem dělá.
5denní inkubační doba
V první řadě je nutné uvést inkubační dobu tohoto viru. Pro ty z vás, kteří nevědí, co inkubační doba je, tak se jedná o dobu, kdy se virus sám dostává do organismu a my o tom nemáme ani tušení. Vir se dostane do buněk, kterou následně poškodí. Tento vir můžete získat vdechnutím nebo dotekem na kontaminovanou plochu a poté na vaši tvář. Infikují se sliznice v krku, dýchací cesty a nakonec plíce. Někteří lidé nemusí tyto příznaky vůbec pociťovat. Inkubační doba se velmi liší, nicméně průměrně se jedná o pět dnů.
Mírná forma
Nyní se podíváme na příznaky mírné formy nakažení. Jde o formu, kterou zažije většina lidí. Covid-19 je mírnou infekcí pro 8 lidí z 10 a hlavními příznaky jsou horečka a kašel. Mohou se objevit také bolesti těla, bolest v krku, bolest hlavy, ale není to podmínkou. Lidé mohou začít vykašlávat hlen. Mírná forma by se měla léčit klidem na lůžku a paracetamolem. Zhruba po týdnu by se jedinec měl zotavit.
Těžká forma
Těžká forma nemoci je samozřejmě náročnější a nebezpečnější. Stane-li se, že nemoc začne postupovat, zaútočí na něj imunitní systém. Virus začne způsobovat po těle záněty, které mohou vést k poškození celého těla. Může dojít k zánětu plic, kterému se říká pneumonie. Z toho důvodu někteří lidé potřebují umělý plicní ventilátor, protože sami bez něj nedokáží dýchat. Podle odhadů to postihuje cca 14 % všech nakažených.
Kritická forma
Odhaduje se, že zhruba 6 % všech nakažených onemocní kritickou formou. Zde tělo selhává a nastává reálná šance smrti. Imunitní systém přestává pracovat a tělo se tak nedokáže viru bránit. Zastaví se přísun kyslíku, orgány přestanou pracovat a poškodí se například výstelka střev. Kritická forma má jisté naděje na záchranu, nicméně selhávání orgánů je zde velkou překážkou. Doufejme tedy, že se tohoto viru brzy zbavíme a život se vrátí do staronových kolejí.