Péče o dítě je velmi náročný úkol a řada novopečených matek se s ní jen těžko vyrovnává zvláště s ohledem na zodpovědnost, kterou vyžaduje. Výjimkou pak bohužel nejsou případy, kdy matka své zanedbané dítě na několik dnů opustí, aby se mohla bavit.
Verphy – mladá maminka z Velké Británie – porodila svou dceru v šestnácti letech a starala se o ni velmi sporadicky. Dívka spíše toužila po nevázaném životě než po strastech života rodičovského. Proto také dceru často nechávala doma samotnou a chodila se jako většina mladých v jejím věku bavit na večírky. Osudnou se pak stala její dceři Asiah oslava Verphyiných 18. narozenin, kdy dítě nechala samotné 6 dnů. 20 měsíční holčička zemřela na vyhladovění.
Verphyina rodina v šoku
Verphy žila s Asiah v domě pro matky s dětmi v Londýně. Na pospas svému osudu ji před uvedenou události již nechala podle výpovědí ostatních rezidentů nejméně jedenáctkrát, aby mohla trávit čas někde venku s přáteli. Osamělá holčička tak často neměla co jíst a zůstávala velmi zanedbaná. Sama Verphy byla pohřešovaná svou rodinou již od 14 let a její otec několikrát kontaktoval policii ve snaze ji najít. Když se rodina Verphy dověděla o tragickém konci jejich vnoučete, byla v šoku.
Dlouhodobě zanedbávané dítě
Jak ukázala pitva, holčička byla dlouhodobě zanedbávána. Dle posudku soudního znalce trpěla nejen podvýživou, ale také dehydratací a v době úmrtí chřipkovým onemocněním. Na základě těchto závěrů byla Veprhy shledána vinnou ze zavinění úmrtí dítěte z nedbalosti. Její případ ovšem není výjimečný, a nejen ve Velké Británii, ale po celém světě nalezneme řadu podobných.
Zanedbávání malých dětí
Jak se ukazuje, příčinou zanedbávání malých dětí obvykle bývá neschopnost matek vybudovat si k nim dostatečnou náklonost. K tomu dochází především u velmi mladých matek, které mají pocit, že jim dítě překáží ve vytouženém životě, nebo naopak nejsou schopny zajistit mu dostatečně vhodné podmínky pro správný vývoj.
Také proto se se zanedbáváním malých dětí můžeme setkat u žen různých věkových kategorií či sociálního zázemí. Mezi obvyklé příčiny zanedbávání dětí proto vedle velmi nízkého věku rodiče patří také:
- laktační psychóza a poporodní deprese
- vlastní problémy v dětství
- výčitky nebo žárlivost
Laktační psychóza či poporodní deprese
Jak laktační psychóza, tak poporodní deprese jsou poměrně náročné psychické stavy, které mohou matce bránit vybudovat si k dítěti potřebné pouto. Vlastní neschopnost radovat se z rodičovství pak může vést u takto postižených matek až k touze dítě opustit.
Vlastní problémové dětství
Pokud člověk nezažil šťastné dětství či byl vystaven traumatům, jako jsou týrání, zneužívání nebo šikaně, nemusí disponovat správnými vzorci chování při péči o dítě. Zanedbávání pak vychází především z neznalosti odpovídajícího přístupu nebo aplikaci naučených špatných vzorců.
Výčitky či žárlivost
Nebylo-li dítě chtěné, péče rodiče nemusí dosahovat potřebných kvalit. Může se také stát, že se matce nelíbí vlastnosti dítěte (ať už fyzické, nebo psychické) a může na něj žárlit. Oba stavy pak mohou vést k zanedbávání.
Zdroj: TheSun