Zapečené kuřecí řízky s žampióny jsou vynikající variantou nedělní klasiky

Pokud už vás taky nudí vidět na talíři smažené kuřecí řízky každou neděli, můžete si dopřát trochu změny a připravit nedělní oběd i s přílohou najednou.

Už si nevíte rady, co zase udělat o víkendu na oběd? Zdá se vám, že všechny recepty opakujete donekonečna a rodina už se na smažené kuřecí řízky také netváří nijak nadšeně. Občas je potřeba malá změna i u jídelního stolu, a i když použijete stejné ingredience, výsledek vaše strávníky určitě nadchne a vám ušetří nádobí. Celý oběd totiž připravíte v jedné zapékací míse. A pokud neholdujete žampiónům, můžete přidat cokoliv, co vám chutná. Není tedy pochyb, že se tento recept zařadí mezi ty oblíbené.

K přípravě zapečených kuřecích řízků budete potřebovat

  • 500 g brambor
  • 500 g kuřecích prsou
  • 1 ks cibule
  • 1 ks rajče
  • 100 g tvrdého sýra
  • 150 g žampiónů
  • 1 ks vejce
  • 2 lžíce majonézy
  • Sůl, pepř a koření dle chuti

Kuřecí maso nejen k dietě

Ve srovnání s ostatními druhy má kuřecí maso mizivé množství tuku, nižší energetickou hodnotu a je velmi dobře stravitelné. Je velmi rychlé na přípravu a můžete si vybrat z nekonečného množství receptů. Obsahuje minerální látky a vitamíny, například fosfor, hořčík, železo a vápník. Z vitamínů především vitamíny skupiny B.

Fotografie: Pixabay

Postup pro přípravu zapečených kuřecích řízků

Kuřecí maso důkladně omyjte a nakrájejte na plátky. Osolte a ochuťte oblíbeným kořením. Brambory i cibuli zbavte slupky a nakrájejte společně i s žampióny na tenké kolečka. Připravte si pekáč nebo zapékací mísu a na dno rozložte pár plátků másla. Poté navrstvěte brambory s cibulí a vše osolte a opepřete.

Kořeněné kuřecí maso naskládejte na vrstvu brambor a cibule. Jako další vrstvu položte na kolečka nakrájené žampióny. Jemně osolte a opepřete. Přikryjte alobalem nebo poklicí a vložte do předehřáté trouby. Pečte při teplotě 180 stupňů přibližně 30 minut. Mezitím si připravte poslední vrstvu k zapečení.

Celý nedělní oběd v jednom pekáčku

Na hrubším struhadle nastrouhejte připravený sýr, rajče nakrájejte na menší kostičky. Vajíčko rozmíchejte s majonézou, osolte a opepřete a vše dohromady promíchejte. Směs nalijte do zapékací mísy a bez pokličky vložte zpátky do trouby. Zapékejte ještě dalších 10 minut. Servírujte na talíř ukrojený kousek všech vrstev a posypejte čerstvými bylinkami. Dobrou chuť!

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]