Při úklidu šatní skříně jste zjistili, že máte spousty triček, která už nejsou zářivě bílá či hezkých světlých barev? Případně mají některá trička flíčky? Pak zkuste barvení přírodní cestou. Skvělá je i batika. Můžete si hrát a experimentovat. Určitě vás to bude bavit a navíc svůj šatník obohatíte o nové zajímavé kousky oblečení. Mimochodem nemusí jít pouze o trička, ale i ubrus, dečku, utěrku, povlečení.
Barvení pomocí čajů a kávy
Jestliže chcete určitý kus textilu zabarvit na světle hnědou, není nutné kupovat chemická barviva. Zkuste černý sypaný čaj nebo kávu. Ačkoli je možné na barvení použít i kávu instantní, lepších výsledků docílíte čerstvě umletou kávou – vůně je pak i příjemný bonus.
Na plotnu postavte hrnec s vodou a přidejte sypaný černý čaj nebo kávu (čím více čaje/kávy, tím tmavší odstín). Nechte louhovat a sceďte přes sítko a do barevné vody namočte textilie z přírodních materiálů (umělé materiály se příliš dobře nebarví, některé se obarví trochu a jiné se nemusí obarvit vůbec). V nálevu nechte látku namočenou 5 a více hodin pro silnější zabarvení. Pro světlejší odstín vytáhněte látku dřív. Počítejte s tím, že po vyprání ještě krapet zesvětlí.
Pro barvení čajem nemusíte používat pouze černý. Je možné použít i ovocné čaje, ale ty se z textilu začnou praním vymývat dříve. Budete-li používat porcovaný čaj, vychází to cca na 30 čajových pytlíků na jeden středně velký hrnec. Při použití ovocného čaje nechte látku ponořenou ve vodní barevné lázni déle (zhruba 8 hodin i déle).
Poznámka: látku namáčejte vždy do vody o teplotě kolem 30 stupňů, případně trochu více. To proto, aby se látka nesrazila. Barvení kávou má sytější hnědý odstín. Vyzkoušet můžete obě varianty. Tak či onak, prádlo ve finále i příjemně voní.
Další možnosti přírodního barvení: červená řepa, kurkuma, fialová mrkev, zelí, borůvky, ostružiny, slupky z cibule.