Mnoho rodin, a hlavně hospodyň se stále setkává s tím, že i čerstvě vyprané prádlo nepříjemně zapáchá. Četné případy jsou způsobeny jednoduše tím, že je pračka špatně udržovaná.
Pračka „jede“ ve většina rodin téměř denně. A protože jde o vytížený a klíčový nástroj domácnosti, je třeba pravidelně udržovat i ji v dobrém stavu. Opak povede nejdříve k menším, poté i k velkým komplikacím. Takové už budou nejspíš vyžadovat zásah profesionála. Můžete se jim ale vyhnout pečlivou údržbou stroje. Hlavním bodem je však důkladné čištění, které zvládnete bez problémů i sami. Stačí vám k tomu totiž dvě přísady, které už máte pravděpodobně doma.
Ocet a soda
Postup je velmi jednoduchý. Do bubnu pračky nasypte 100 gramů jedlé sody a přidejte ještě 1 litr lihového octa. Následně spusťte program s tou nejvyšší možnou teplotou. Směs uvnitř vám pohodlně rozpustí veškerý voní kámen i další nečistoty. Výsledkem bude krom jiného i eliminace onoho nepříjemného zápachu, který se vám předtím nedařilo odstranit.
Příčiny potíží
Zápach i další usazeniny a nánosy mohou mít hned několik příčin. Velmi častou je příliš časté praní, mezi kterým nemá pračka jakoukoli šanci si zkrátka „vydechnout“. Nejde o nějakou únavu přístroje, ale skutečnost, že její vnitřek nestihne pořádně vyschnout. Buben se pak velmi snadno zapaří. Vznikne tak perfektní prostředí pro zrod i růst plísní a také množení nejrůznějších bakterií. K tomu přibývají ještě usazeniny prášku a nečistoty ze samotného prádla.
Pračka se vyčistila sama do 30 minut. Nyní pere prádlo jako nikdy předtím. Tenhle trik zvládne každý
Dalším problémem bývá přítomnost tvrdé vody. Vodní kámen vzniká na jakémkoli povrchu, který přichází pravidelně do styku s vodou. Jde totiž jen o usazování minerálů v ni obsažených. A „tvrdá voda“ je termín pro vodu s vysokou koncentrací těchto prvků.
Omezení výkonu i životnosti
jakmile průběžnou péči o pračku zanedbáváte, zakládáte si hned na dva problémy. V první řadě omezíte její výkon. Prakticky každý z problémů bude pod svým výkonem bez ohledu na to, kolik materiálu bude uvnitř. Logicky z toho pak vychází i kratší životnost celého přístroje. Praní na nižší teploty je k vašemu prádlu obecně šetrnější, nezlikviduje ovšem všechny viry nebo bakterie. Buben i další části pak ohrožuje ještě matnost, případně zbytky aviváže.
Nemluvě o tom, že veškerá tato zdánlivě neviditelná špína se vám dostane i na oblečení. Někdy může být vidět, na každý pár však může ohrožovat zdraví nejen vaše, ale i vaší rodiny. Dalším problémem je pak nevyhnutelný nepříjemný zápach i na zcela „čistém“ oblečení.
Napište komentář