Myslete na potrubí ve vaší domácnosti a dopřejte mu prvotřídní péči. Tento jednoduchý trik vás zbaví nepříjemného zápachu i rizika ucpání kanalizace.
Nepříjemný zápach z potrubí je něco, co si minimálně jednou zažije snad každá domácnost. Nejedná se tedy o nic neobvyklého, ani se za to nemusíte stydět. Zápach vycházející z umyvadla či dřezu však může být nepříjemný a je nejlepší se ho zbavit hned, jak ho poprvé ucítíte. Ten totiž může značit problémy s ucpaným odtokem nebo potrubím a věřte, že to je věc, kterou skutečně nechcete řešit.
Kdy a jak zápach vzniká
Důvodů a příčin, proč zápach v potrubí vzniká a odtokem umyvadla či dřezu se šíří ven, může být hned několik. Nejčastěji se však jedná o zbytky jídla, které ulpěly v potrubí a postupně zde začínají hnít. Také se však může jednat i o běžnou mastnotu, nebo dokonce některé chemické přípravky, které se rovněž mohou zachytávat na stěnách potrubí a kanalizace.
Ty tak vedou nejen k nepříjemnému zápachu, ale také k ucpávání jednotlivých částí kanalizace, které mohou způsobit až úplné zablokování, či dokonce k vytopení. A věřte, že o takové zatopení kuchyně či koupelny špinavou a zapáchající vodou rozhodně nestojíte. Existuje však několik účinných způsobů, které vám pomohou se tohoto problému zbavit.
Pozor na odtok
Nejlepším způsobem, jak se zapáchajícího a ucpaného potrubí můžete vyvarovat, je obyčejné sítko na odtok. To totiž hravě zachytí veškeré zbytky jídla, které by se jinak mytím nádobí mohly spláchnout, a také vám ušetří zdlouhavé čištění nejšpinavějších kousků náčiní mimo dřez. Sítko navíc zachytí i další potenciální znečištění, které by se do potrubí mohlo dostat. Jedná se například o vlasy, chlupy nebo i částice prachu. Těm zabrání především klasický špunt, kterým dřez nebo umyvadlo uzavřete.
Další metodou, která vás ochrání před nepříjemným zápachem i ucpáním, je také pravidelné čištění, a to včetně toho hloubkového. Stačí umyvadlo nebo dřez vždy hezky opláchnout a zbavit nečistot, jež by mohly zapáchat. K hloubkovému čištění je poté určená celá řada chemických prostředků, které si poradí i s nánosy mastnoty, rozmočených zbytků jídla a dalších nečistot. Proč však utrácet nemalé peníze za zbytečnou a nešetrnou chemii, když to jde udělat i jinak a lépe?
Přírodní síla pomůže
Ať už jste nedodržovali prevenční čištění a chybělo vám sítko, nebo se i přesto objevil zápach, nezoufejte, pořád existuje řešení jeho odstranění. Dokonce k tomu ani nepotřebujete volat odborníka nebo nakupovat drahé chemické prostředky a rozpouštědla. Pomůže pouze trocha přírodní síly. Potřebovat budete několik základních surovin, které má většina lidí běžně doma.
První z nich je jedlá soda, která je díky svým čisticím a antibakteriálním účinkům kýženým pomocníkem takřka pro celou domácnost. Následovat ji bude stejně účinný klasický ocet a nakonec pouze trocha vody. Možná se teď divíte, sami se však můžete přesvědčit o tom, jaké zázračné účinky tyto suroviny mají.
Abrakadabra a zápach je fuč
Konkrétně tedy budete potřebovat půl sklenice jedlé sody, jednu sklenici octu a jeden a půl litru vody. Pokud vše máte, můžete začít čarovat. Vodu dejte pomalu vařit a když dosáhne bodu varu, přidejte za stálého míchání ocet. Nechte vše chvilku povařit a mezitím si do odtoku nasypte požadované množství jedlé sody.
Ta tak začne okamžitě působit a nánosy nečistot či mastnoty doslova rozežírat. Když ji však poté zalijete povařenou směsí octu a vody, její účinek se hned zněkolikanásobí, a navíc se čisticí látka dostane skutečně všude. Připravte se však na pořádně pěnivou reakci, takže pozor na oči a další části těla, které by se mohly podráždit.
Nakonec nechte tuto směs dělat svou práci a účinkovat klidně i několik hodin. Poté stačí umyvadlo nebo dřez vypláchnout vlažnou vodou, která steče i do odtoku a spláchne s sebou poslední zbytky špíny a zároveň i zápachu. Pokud navíc do odtoku přidáte i trošku citronové šťávy nebo kyseliny citronové, celý odtok se krásně provoní po tomto lahodném citrusu.
Zdroj: MyMove