Ze starých záclon můžete vyrobit praktickou dekoraci do oken

Záclony dokážou interiér bytu dokonale zútulnit. Někteří lidé je však mají pouze za jakési lapače prachu. Pokud jste příznivec ozdobných tylových materiálů a chcete si okna v místnostech ozvláštnit, nebo jen zastínit, můžete se nechat inspirovat tímto jednoduchým a rychlým tipem.

Ozdobný tyl na oknech

Skvělým řešením zastínění a vyzdobení okna, je nalepení tylu na sklo. Potřebovat budete:

  • klasické záclony dle preferencí, či ozdobný tyl
  • 2 lžíce kukuřičného škrobu
  • 2 lžíce studené vody
  • plochý štětec a nůžky

Jak postupovat při lepení ozdobného tylu na okno?

Nejprve si odměřte požadovanou délku a šířku ozdobného tylu a vystřihněte jej nůžkami. Záclona by měla mít hladký povrch i okraj. Poté si z kukuřičného škrobu a studené vody vytvořte v malé misce tekutější pastu, která bude podobná lepidlu. Tu aplikujte pomocí štětce na sklo a následně přilepte vystřižené kusy záclon.

Ozdobný tyl lze přetřít ještě jednou vrstvou, aby dobře držel. Takto velmi snadno zajistíte dokonalé přilepení bez poškození skla. A až budete chtít tyl sundat, postačí trochu navlhčit vodou, odlepit a okna umýt.

Další metody výzdoby oken

Okna lze vyzdobit nejen tylem, ale i jinými druhy dekorativních předmětů. Použít můžete čistě přírodní materiál, jako jsou listy, větvičky, bylinky, kaštany a vytvořit z nich například věnce. S dekorací si vyhrajete obzvlášť v zimních měsících, kdy je možné na okna lepit papírové vločky a věšet smrkové, jedlové, či borovicové větvičky. Tato aktivita je velice zábavná především pro děti.

V případě, že nejste příznivci dekorace, ani záclon, můžete interiér ozvláštnit a zútulnit i barevnými závěsy. Ty se dají různě sešívat, nastavovat, nebo barvit. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou. Postačí jen trocha trpělivosti a šikovnosti. Jestliže nepracujete na šicím strojem, pomůže s textilií zručná švadlena.

Fotografie: Pinterest

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]