Zemřela jedna z nejmilovanějších českých sportovkyň. Její kariéru ještě dlouho nikdo nepřekoná

svíčky
Fotografie: Freepik

Zesnulá olympijská vítězka v hodu diskem měla neobyčejný životní příběh. Tato okouzlující sportovkyně dokázala s pomocí svých přátel prosadit svou cestu.

V tuhých padesátých letech minulého století se dokonce provdala za amerického atleta. Jejich osudy se protnuly na olympijských hrách v roce 1956 v Melbourne, kde oba získali zlatou medaili, zmiňuje web Atletika. Bývalá diskařka zemřela minulý týden ve věku 91 let. Její životní příběh ovlivnil i život další slavné atletky, Dany Zátopkové.

Smutná rána pro sportovní odvětví

Na olympijských hrách v Melbourne se Olga Fikotová, tehdy studentka medicíny, stala hvězdou. Před ohromeným publikem získala pro Československo jediné zlato. V olympijské vesnici se pak setkala s dalším hrdinou, Haroldem Connollym, nejlepším kladivářem. V té době bylo setkání mezi Američanem a Češkou něčím neuvěřitelným, protože železná opona rozdělovala svět na dva protichůdné tábory.

Podle webu Deník se komunistické úřady snažily zabránit setkání této dvojice, ale Harold se nevzdal. Přijel dokonce do Prahy a pobýval u Zátopkových. Kvůli omezenému vízu však neměli dost času na svatbu. Ta se odehrála později, na Staroměstském náměstí a byla nesmírně slavnostní. Bohužel, tato svatba znamenala také konec reprezentace pro Olgu.

Nečekaně zemřela milovaná česká herečka, která nastartovala svou hvězdnou kariéru už v 18 letech

Stala se obětí doby a tehdejších předpisů

Komunistické úřady jí znemožnily reprezentovat svou vlast na olympijských hrách v Římě, což bylo pro ni velký zklamání. Nakonec se rozhodla přijmout americké občanství a reprezentovala Spojené státy, jak popisuje web OlympijskýTým. Její příběh je nejen inspirací pro sportovce, ale i pro všechny, kteří čelí obtížím a hledají sílu pokračovat dál.

Connollyovi zůstali manželé po dobu sedmnácti let, než se rozešli, ale i poté udržovali skvělé vztahy. Společně vychovali čtyři děti, ačkoli žili odděleně. Po ukončení sportovní kariéry se Olga věnovala sociální práci a aktivně pomáhala chudým lidem a přistěhovalcům. Nejedná se bohužel o jediného sportovce, který nás v poslední době opustil. Nedávno jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali o nešťastné nehodě olympionika Pavla Svojanovského.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*