Žena na Kutnohorsku si během procházky v poli omylem změnila život. V poli našla středověký poklad

mince
Fotografie: Freepik

Naprosto unikátní nález se podařil ženě, která si jen vyšla na procházku. Na zoraném poli našla tisíce středověkých mincí nedozírné hodnoty.

Žena si při procházce kolem zoraného pole na Kutnohorsku všimla malých mincí. Nakonec se ukázalo, že se jedná o naprosto jedinečný a cenný nález. Přes 2 000 mincí z 11. století je nyní podrobeno zkoumání pracovníků z Českého muzea stříbra a Akademie věd. Na příští rok se plánuje vystavení tohoto unikátního pokladu veřejnosti.

Největší nález posledního desetiletí

„Za jeden z největších nálezů posledního desetiletí považují odborníci středověký depot denárů z Kutnohorska. Více než 2 000 stříbrných mincí představovalo ve své době obrovskou částku. Odborníci je teď zpracovávají a do léta 2025 by je rádi vystavili pro veřejnost,“ uvádí Akademie věd ČR na síti X.

Velké množství středověkých mincí pocházejících z období 1085–1107, našla úplnou náhodou žena, která si vyrazila na procházku kolem zoraného pole. „Mince byly s největší pravděpodobností vyraženy v pražské mincovně ze stříbra, které se do Čech tehdy dováželo,“ cituje deník Topky ředitelku Českého muzea stříbra v Kutné Hoře Lenku Mazačovou.

Pan Miloslav ze severu Čech obdržel od České pošty balíček, který si neobjednal. Byl v něm poklad

Ve své době to byla částka rovnající se výhře jackpotu

Peníze zde někdo ukryl nejspíše v první čtvrtině 12. století, kdy v zemi panovala nestabilní situace a vedly se spory mezi členy přemyslovské dynastie o pražský knížecí stolec. Ražby zahrnují mince z doby vlády krále Vratislava II. a knížat Břetislava II. a Bořivoje II. Nález takového množství mincí na jednom místě je naprosto raritní. Není jasné, jakou kupní sílu přesně tyto mince měly. S jistotou se však jednalo o celé jmění, které tehdejší obyčejný člověk neviděl za celý svůj život, a rovnalo by se dnešní výhře v jackpotu.

Vzhledem k tomu, že v té době přecházely přes Kutnohorsko armády jednotlivých bojujících knížat, spekuluje se o tom, že mohlo jít o peníze určené na žold nebo o válečnou kořist. O nález se nyní stará České muzeum stříbra a pražský Archeologický ústav AV ČR. Mince budou pečlivě očištěny, zaznamenány a bude k nim vydán podrobný katalog. V příštím roce by se unikátní mince měly objevit v mincovní expozici muzea v Kutné Hoře. Na SvětěKreativity se můžete podívat na jiný mimořádný nález. Muž z Rakovnicka objevil poklad nevyčíslitelné hodnoty.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*