Zjednodušte si louskání vlašských ořechů a naučte se je správně skladovat

Fotografie: Pixabay

Vlašské ořechy jsou vyhledávané zejména těmi hospodyňkami, které rády pečou různé dezerty a koláče. Dají se přidávat k jablečné náplni do závinů, nebo z nich po semletí a smíchání s mlékem a cukrem vznikne chutná ořechová náplň.

V případě, že máte na zahradě ořešák, můžete si rovněž poměrně slušně přivydělat prodejem úrody. Poradíme vám, jak co nejefektivněji ořechy rozlousknout, abyste jádro nepoškodili.

Kolik ořechů lze získat z jednoho vzrostlého ořešáku?

Mnoho zkušených pěstitelů ořešáků tvrdí, že pokud si chcete přivydělat prodejem ořechů, nemusíte vlastnit žádné plantáže. Postačí vám klidně i jeden vzrostlejší strom, který dokáže vyprodukovat ročně až 100 kilogramů plodů. Takový ořešák ale musí mít v kmeni alespoň jeden metr a jeho stáří se odhaduje na dvacet až třicet let.

Fotografie: Pixabay

V prvních deseti letech tak můžete prodávat pouze dvacet až třicet kilogramů ořechů za sezónu. Velmi záleží také na tom, v jakých podmínkách strom vyrůstá a také na jakém území. Pěstování ořešáku a produkce ořechů tak vyžaduje trpělivost a hlavně čas.

Skladování vlašských ořechů a jejich efektivní vyloupání

Vlašské ořechy je vhodné po sklizni uchovávat v prodyšných plátěných pytlích, nebo dřevěných krabicích. Také je potřeba je umístit do chladné, větrané a také suché místnosti. V případě důkladného vyloupání plodů získáte z 3 kilogramů celých ořechů si 2 kila jader.

Fotografie: Pixabay

Aby byla ořechová jadérka nepoškozená, je nutné použít šetrné metody k odstranění skořápky. Možností je hned několik. Za prvé lze vylouskat ořechy speciálním louskáčkem, který je na trhu k dostání buď jako celokovový, nebo s příměsí plastových součástí.

Fotografie: Pixabay

Za druhé můžete skořápku rozdrtit i jednodušším způsobem. Potřebovat budete pouze prázdnou lahev od šampusu, či jiného nápoje podobného druhu a klasické kladivo. Vezmete si ořech do ruky a položíte ho na hrdlo lahve. Přidržíte prsty a klepnete do něj opatrně kladívkem. Tak je možné odstranit skořápku bez poškození ořechu uvnitř.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]