Stravování v těhotenství aneb potraviny, kterým by se žena měla v těhotenství vyhýbat

Během těhotenství je důležité zaměřit se na vyváženou a nutričně bohatou stravu. Právě v tomto období je potřeba přijímat některé vitamíny a minerály více, než běžně. Nastávající maminka by rovněž měla přijímat v prvních měsících o 300 až 500 kalorií více, špatná strava negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

Pokud jste tedy těhotná, konzumujte vyvážená jídla, která pomohou vám i vašemu dítěti zůstat zdraví. Kvalitní strava navíc umožní mnohem lépe hubnout po porodu. Na jaké potraviny se tedy zaměřit?

Mléčné výrobky

Jogurt, kefír a některé typy sýrů obsahují probiotické bakterie, které jsou přátelské k trávení. Mléčné výrobky obsahují navíc hodně důležitý vápník a bílkoviny.

Luštěniny

Luštěniny jsou bohaté na kyselinu listovou (která je obzvlášť důležitá v prvním trimestru), vlákninu, vápník, železo a rostlinné bílkoviny. Kyselina listová snižuje riziko poškození mozku a míchy u plodu.

Batáty

Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem beta-karotenu, rostlinné sloučeniny, kterou vaše tělo přeměňuje na vitamín A. Tento vitamín je nezbytný pro růst a vývoj buněk vašeho dítěte.

Losos

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro vývoj mozku a očí dítěte. Mimo jiné je losos také skvělým zdrojem vitamínu D. Doporučuje se konzumovat tuto rybu jednou až dvakrát týdně.

Vejce

Vejce jsou chutné a úžasné jídlo, které obsahuje téměř všechny důležité živiny. Jsou vynikajícím zdrojem cholinu, který je důležitý pro vývoj mozku a tělesné procesy. Obsahuje i vitamín D a další.

Tmavě zelená zelenina

Obsahuje vápník, folát, vlákninu, draslík, železo a vitamíny A, C a K. Jezte dostatek brokolice a tmavě zelené listové zeleniny. Konzumace těchto potravin dodá nejen vašemu tělu vitamíny a minerály, ale i důležitou vlákninu. Předejdete tak problémům s trávením v těhotenství. Navíc je to bohatý zdroj antioxidantů.

Na čem si ještě dál pochutnat?

  • Libové maso

  • Rybí jaterní olej

  • Bobulovité ovoce

  • Sušené ovoce

  • Avokádo

  • Celá zrna

  • Oříšky a semínka

Na závěr nezbývá dodat, že velmi důležitý je i pitný režim. Tudíž bychom na seznam dodali ještě i vodu, neslazené čaje a ředěné ovocné a zeleninové šťávy. U čajů pozor na některé bylinky.

Obrázky: mamanatural, momjunction