Vodu po vaření brambor už nikdy nevylévejte: Tady jsou 3 možnosti jejího využití a všechny se vám budou velmi hodit

Fotografie: Pixabay

Vývar z brambor obsahuje celou řadu živin a minerálů, stejně jako škrob. Díky tomu má tato tekutina četné využití na zahradě, v kuchyni i při péči o krásu.

Řekněte, kolikrát do týdne vaříte brambory, přičemž voda z nich nenávratně končí v odpadových trubkách vedoucích přímo z vašeho dřezu do jímky nebo čističky. To je ale velká škoda. Ze žlutých hlíz se totiž do vody během vaření vyplaví spousta škrobu a dalších cenných látek, které mají v domácnosti mnohočetné využití. Prozradíme vám, jak ji použít při vaření, péči o rostliny i o svou vlastní pleť.

1. Základ na polévky, omáčky či pečení

Možná by vás to nenapadlo, ale při drobném zamyšlení je to logické. Brambory obsahují spoustu škrobu, který se během vaření vyplaví do vody. Pokud tedy vývar použijete jako základ do omáček či polévek, získáte tak skvělé bezlepkové zahušťovadlo. Ostatně, možná už nějakou kupovanou „jíšku“ na bázi škrobu dávno používáte. Tato je zdarma jako bonus k uvařeným bramborám.

Fotografie: Pixabay

Kromě toho se navíc hodí i do nejrůznějších druhů domácího pečiva od sušenek a koláčů přes palačinky až po těsto na pizzu. Všude, kde byste použili vodu nebo mléko, můžete jejich část či plné množství nahradit bramborovým vývarem. Pečivo získá báječnou texturu bez vedlejších chuťových či pachových efektů.

2. Zahradníkovo zlato

Vedle množství škrobu vývar z brambor obsahuje také spoustu stopových prvků, které jsou cenné jak pro lidské tělo, tak i po ostatní živé organismy. To se může hodit i při péči o rostliny ve vaší zahradě či na parapetu. Použijte vodu z brambor jako zálivku, abyste urychlili růst sazenic či pohnojili pokojové rostliny. Možná už dávno používáte bramborové slupky, které však přitahují myši a další škůdce. To však v případě vody z brambor odpadá.

Fotografie: Pixabay

3. Živá voda pro pleť

Možná si začnete připravovat bramborovou vodu do zásoby záměrně. Díky obsaženým látkám totiž působí protizánětlivě a navíc pokožku mírně vybělí a rozzáří, dodá jí cenné minerální látky a zanechá ji sametově hebkou. Při použití na obličej spolehlivě odstraňuje váčky pod očima. To vše s nulovými náklady.

Stačí každý druhý den pleť omýt bramborovou vodou pokojové teploty, případně ji 2 až 3krát týdně použít jako součást koupele. Pro tyto účely je lepší vodu uchovávat v lednici, před použitím ji ale nechte odstát, aby získala pokojovou teplotu. Žádoucí navíc je, aby voda neobsahovala žádnou sůl, zejména při použití v oblasti očí.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]