40letá žena po více než roce porodila dítě svého zesnulého manžela. Cesta byla trnitá, nakonec se ale vše podařilo

Fotografie: Depositphotos

Vdova, která 14 měsíců po smrti svého zesnulého manžela porodila jeho dítě pomocí zmrazených embryí, říká, že syn uzdravil její srdce.

Čtyřicetiletá Sarah Shellenbergerová popisuje osmitýdenního Hayese jako svůj „lék“ poté, co předloni v únoru přišla o manžela Scotta, 41letého učitele přírodních věd, který podlehl infarktu. Zrození nového života po manželově smrti bylo možné pouze díky oplodnění in vitro. Když se Sarah s manželem Scottem pokoušeli o dítě, lékaři jim doporučili právě tuto možnost. Nakonec se zdála být jako znamení shůry.

Daroval své sperma

Sarah a Scott se seznámili během studií na Southern Nazarene University, ale chodit spolu začali až v roce 2017, kdy Scott oslovil Sarah na Facebooku. Zasnoubili se o čtyři měsíce později a vzali se v září 2018, kdy se hned začali snažit o dítě. Oba si moc přáli alespoň tři děti a byli opravdu nadšení z toho, že konečně založí rodinu.

Učitelka z Oklahomy mohla počít Hayese, který se narodil 14 měsíců po smrti svého otce, protože měla zmrazená embrya pro IVF. Scott krátce před smrtí poskytl své sperma klinice pro léčbu neplodnosti na Barbadosu. Byla přesvědčena, že Scott by si přál, aby porodila dítě, a otěhotněla s Hayesem loni v srpnu, šest měsíců po Scottově smrti.

Trnitá cesta IVF

S otěhotněním však bojovali a nakonec jim lékař řekl, že jedinou nadějí na rodičovství je IVF. Vzhledem k závratným nákladům na IVF ve Spojených státech se manželé vydali do Barbados Fertility Center, kde Sarah odebrali vajíčka. První odběr proběhl v prosinci 2019. V prvním kole nakonec získali jedno embryo, ze kterého se vyklubal Hayes.

Fotografie: Freepik

Těsně před Vánocemi zjistili, že je to chlapec. Se Scottem mohli vybrat jména ještě před jeho smrtí, a to bylo opravdu významné. Rozhodli se, že se v únoru vrátí k dalšímu odběru, dokud Sarah měla ještě dostatek vajíček. Scott nemohl Sarah na cestu doprovodit, protože měl omezený počet dní dovolené, a tak s ní jela její 64letá maminka Sherry.

Vše se zbortilo jako domeček z karet

Při mezipřistání se Sarah dozvěděla srdcervoucí zprávu, že Scott během výuky utrpěl infarkt. „Když jsem přistála v Torontu a konečně se připojila k Wi-Fi, můj telefon se zbláznil,” řekla Sarah. Přicházely jí všechny ty textové zprávy – první, kterou viděla, byla od jednoho ze Scottových spolupracovníků, který jí psal, že se všichni sešli a modlí se za Scotta.

Fotografie: Pexels

Sarah okamžitě zavolala své tchyni, která jí řekla, že Scott dostal infarkt, byl převezen na jednotku intenzivní péče a že se neprobral z bezvědomí. Sarah však nemohla uvěřit, že by její mladý a zdravý manžel mohl zemřít na infarkt. V rozhovoru uvedla, že byla rozrušená a znepokojená, ale opravdu si nemyslela, že by mohl zemřít. Byl tak zdravý, fit a mladý.

Když přijela do nemocnice, uviděla Scotta napojeného na přístroj pro podporu života. Neurolog jí sdělil, že její manžel je v mozkové smrti. Říká: „Nemohla jsem tomu uvěřit. Neexistují slova, která by ten pocit popsala. Rozhodla jsem se, že chci darovat jeho orgány, a tak jsem vyplnila všechny papíry.” 21. února se s ním musela jít rozloučit. To byla ta nejtěžší věc, kterou kdy udělala.

Scott daroval svá játra a ledviny, čímž zachránil život třem lidem. Týden po jeho pohřbu klinika Sarah oznámila, že má ještě jedno životaschopné embryo. Říká: „Tolik jsem doufala, že máme ještě alespoň jedno k dispozici, protože jsem věděla, že je to poslední šance mít s manželem dítě. Byl to náš největší sen – Scott chtěl být otcem.“

Sarah a Scott před zahájením procesu umělého oplodnění vyplnili papíry, včetně informací o tom, co se stane s embryi v případě úmrtí jednoho z manželů. Sarah dodává: „Řekli jsme si, že chceme, aby si pozůstalý dělal s embryi, co chce.” V srpnu odjela Sarah na Barbados, aby byl proveden přenos embryí. O týden později zjistila, že je těhotná – nakonec 3. května porodila syna jménem Hayes.

Svého syna miluje nadevše

Důležitost života a zdraví tohoto dítěte Sarah neunikla ani na vteřinu. „Je opravdu darem od Boha a stojí za každý den touhy, bolesti a každou injekci, pilulku, test a proceduru.“ Takto se vyjádřila na svém účtu na Instagramu. Nepřítomnost manžela a bolestné procesy, kterými prošla, nakonec vnesly do jejího života záblesk naděje. Když porodila, mohla své dítě přivítat se „dvěma maminkami svého života“, čímž měla na mysli svou matku a matku svého manžela.

Chybí mi život, který jsme měli. Chybí mi být manželkou. Chybí mi společné nakupování, rozdělování domácích prací a vaření jeho oblíbených jídel. Chybí mi noční posezení na verandě a poslouchání zvířat. Chybí mi usínání s hvězdami, blesky a měsícem svítícím střešním oknem přímo nad mou postelí. Chybí mi momenty, kdy se probudím a Scott mi uvaří kávu a jdu se podívat do stáje na koně,” napsala.

Zdroj: News18

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]