Život s demencí: 52letá Jana otevřeně promluvila „Cítím se zrazená svým mozkem“

Fotografie: Dra Analu / Creative Commons / Attribution 3.0

Dvaapadesátiletá žena se rozhodla podělit o to, jaké to je žít s demencí, se svými přáteli z TikToku. Její příspěvek se stal virálním.

Demence je syndrom, který se projevuje ztrátou kognitivních funkcí, jako jsou paměť, myšlení, orientace, vnímání, řeč a schopnost plánování. Symptomy demence se mohou postupně zhoršovat a zasahovat do běžných každodenních aktivit, jako jsou oblékání, koupání, jídlo a komunikace. Lidé s demencí mohou mít také změny nálady a chování, jako jsou deprese, úzkost, agitace, podrážděnost a ztráta motivace. Dvaapadesátiletá Jana nedávno zveřejnila na TikToku tříminutové video, ve kterém hovoří o tom, jaké to opravdu je prožívat raná stádia demence.

Cítila se stále unavená

Od té doby se video na platformě stalo virálním a během několika dní nasbíralo miliony zhlédnutí. Je známá pod přezdívkou @welcome2dementia. Někdo se mě ptal, jaké to je, když mám demenci, a čeho jsem se zpočátku obávala, tak vám to řeknu od začátku až do teď, jak jsem se cítila,“ začala 52letá Jana vyprávět ve videu, které nahrála na TikTok.

„Ze začátku jsem se nechtěla probudit,“ řekla Jana a podrobně popsala své počáteční obavy. „Spala jsem, a přesto jsem se cítila unavená,“ dodává. Vysvětluje, že se ve „stavu snění“ cítila tak dobře, že v něm chtěla zůstat. Když se probudila, cítila se „velmi naštvaná“ a „rozrušená“, jen chtěla znovu usnout.

Začala být podezíravá vůči svému okolí

Svěřila se také, že se dostala do bodu, kdy měla pocit, že se nad ni lidé v jejím okolí povyšují, a měla pocit, že lidé, kteří s ní mluví, „ji dostatečně neposlouchají“. Brzy však zjistila, že je to proto, že nedokončuje věty nebo opakuje stále stejné otázky. Došlo to tak daleko, že jsem si připadala jako na lodi, měla jsem neustále nejisté nohy. V některých momentech máte pocit, že si z vás lidé dělají legraci a lžou vám o věcech, které jste udělali, nebo že se věci kolem vás objevují nebo mizí.“

Jana přiznala, že se nakonec začala cítit introvertně a agorafobicky, ale ukázalo se, že se prostě nedokáže bavit s lidmi. V důsledku toho se bála komunikovat s ostatními lidmi a cítila se dobře jen ve styku se svou rodinou. Po fyzické stránce začala Jana upouštět věci, které držela v ruce, a rozčilovat se v situacích, jež dříve byly normální.

Zradil ji vlastní mozek

Přiznala, že nyní potřebuje pomoc téměř se vším: od otevírání věcí až po vaření. Má také potíže s ovládáním močového měchýře a stolice. A podle jejích slov „seznam pokračuje“. „Cítím se zrazená svým mozkem, protože jsou věci, které si musím pamatovat,“ uzavřela.

Všechny její předchozí příspěvky na TikToku se týkají tématu demence a toho, jak ovlivnila její život. V jednom videu mluví o tom, jak její diagnóza ovlivnila jejího manžela. V dalším se věnuje radám, které by dala svému mladšímu já ohledně vývoje mozku (například výzkum způsobů, jak zlepšit zdraví mozku).

@welcome2dementia Another big difference of who I used to be prior to Dementia. My ability to write and verbalize my thoughts so well. I’m grateful I write these thoughts down to share with all of you. #livingwithdementia ♬ original sound – Jana-welcome2dementia

Neodkládejte návštěvu lékaře

Pokud si všimnete změny ve schopnosti člena rodiny vybavovat si informace, nebo že se často opakuje, je zmatený, má potíže se slovní zásobou nebo s plněním úkolů, které by se jinak zdály být snadné (například nakupování nebo jízda na známé místo), zvažte, zda ho co nejdříve nedoprovodit na schůzku s rodinným lékařem.

Lékař může provést testy paměti a další, které změří krevní tlak a zkontrolují hladinu různých chemických látek, hormonů a vitamínů v těle. Rodinný lékař může pacienta také odeslat na kliniku pro léčbu paměti, kde lze provést další testy a určit, zda se jedná o demenci.

Zdroj: Newsit

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*