Dřív bylo v téměř každé domácnosti zvykem sbírat skořápky vajec. A to proto, že většina našich známých nebo někdo z rodiny choval slepice. Později se od tohoto zvyku upustilo. Ubylo totiž známých, kteří chovali slepice. Proto se začaly skořápky vyhazovat. Což je ovšem velká škoda.
Pokud nemáte nikoho, komu by skořápky byly ku prospěchu, pak si přečtěte náš článek. A věřte, že opět začnete skořápky střádat ve velkém. Využít je totiž můžete vy sami a vůbec nevadí, že nechováte slepice.
Čištění skořápek
Před opětovným použitím skořápek je dobré se ujistit, že jsou čisté a bez bakterií. Opláchněte skořápky uvnitř a zvenčí, ujistěte se, že jste odstranili zbytky membrány, které by mohly být přilepeny k vnitřní straně. Pak skořápky opečte na 150 stupňů na plechu asi 10 minut. Tím se zbavíte bakterií a můžete bez obav skořápky využít k vlastnímu prospěchu.
1. Výživná obličejová maska
Sušené vaječné skořápky utřete v hmoždíři na prášek (nebo použijte mixér), poté rozšlehejte prášek s vaječným bílkem a použijte jako pleťovou masku, pro zdraví pokožky. Přimíchat můžete i kokosový nebo olivový olej a jiné přísady. Masku nechte působit a opláchněte.
2. Ošetření podrážděné kůže
Nalámejte skořápky na menší kousky a vložte do skleněné nádoby, zalijte jablečným octem, zavíčkujte a nechte několik dní louhovat. Tuto směs pak můžete používat k ošetření podrážděné/svědivé kůže.
3. Výkonný čistič
Mleté skořápky můžete smíchat s tekutým mýdlem a můžete použít jako jemný peeling. Smícháním rozemletých skořápek s mycím prostředkem získáte univerzální a výkonný čistič hrnců, pánviček, vany, kachliček.
4. Zahradní pomocník
Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník a další minerály, které pomáhají vaší zahradě prosperovat. Rozdrťte několik skořápek na malé kousky a nasypte je do každé díry před výsadbou. Každé dva týdny pak nasypte rozemleté skořápky ještě kolem roslin. Vaječné skořápky mohou také pomoci odradit běžné zahradní škůdce, jako jsou slimáci, šneci a dokonce i zbloudilé kočky! Stačí rozdrtit pár skořápek a rozptýlit je kolem zeleniny a květin. Textura skořápek pomůže udržet škůdce dál od záhonků.
5. Předpěstování sazenic
Naplňte skořápky půdou a vložte jedno nebo dvě semena do každé skořápky. Když jsou semenáčky dostatečně velké na to, aby se daly přesadit, stačí prasknout skořápku na dně a zasadit je i se skořápku. Skořápka navíc dodá živiny.
6. Domácí hnojivo
Přimíchejte prášek ze skořápek do odstáté nebo dešťové vody, kterou zaléváte pokojové nebo zahradní rostliny či zeleninu, ovoce a bylinky. Tímto roztokem pak zalévejte. Dodáte tak rostlinám potřebné minerály.
7. Doplněk stravy
Rozemleté skořápky mohou sloužit i jako váš doplněk stravy. Přimíchejte si je do kaše, pudinku, těsta, jogurtu, koktejlů. Stačí jedna čajová lžička denně.
8. Bělící prostředek na prádlo
Vložte bílé skořápky z vajec do síťovaného pytlíku a vložte do pračky společně s bílým prádlem. Skořápky vytáhnou našedlý odstín a prádlo bude bělejší.
Obrázky: 17apart