Správné prořezávání růží vede k jejich zdravému růstu a bohatému květu

Fotografie: Getty Images

Na první pohled se může zdát, že udržování krásného růžového keře je docela obtížné. Nemusí to tak ale nutně být. Stačí se naučit růže správně prořezávat a snadno si vypěstujete chloubu zahrady, kterou vám bude kdekdo závidět. Růže patří oprávněně ke královnám mezi květinami. Správný řez je pro bohaté květenství zcela zásadní. Jak jej ale provádět správně, abyste růžovému keři neublížili, ale podpořili jeho krásu?

První krok by v ideálním případě měl nastat ještě před sázením. Pokud tedy zakládáte nový růžový keř, zkraťte mu před usazením do země kořeny asi o jednu třetinu. První výsadbový řez by měl přijít na řadu na jaře – ideálně tehdy, když jsou pupeny těsně před vyrašením. Později už jen odstraňujeme mladé výhonky, které by zbytečně braly sílu silnějším větvím.

Správné nástroje

Aby byl řez kvalitní, je samozřejmě nezbytné zvolit i vhodné nástroje. Bude se vám hodit pár odolných dlouhých rukavic, které spolehlivě ochrání vaše ruce před ostrými trny. Nejdůležitější jsou však kvalitní zahradnické nůžky, nejlépe s protáhlými rukojeťmi, abyste se mohli dostat i hlouběji do růžového keře.

Fotografie: Getty Images

Držte se těchto zásad

  • Soustřeďte se na to, aby na keři bylo co nejvíce mladých květuschopných výhonků a spíše méně dřevnatých výhonků.
  • Keř udržujte vzdušný s dostatkem prostoru pro růst.
  • Pomocí řezu udržujte rovnoměrný a pravidelný tvar keře.
  • Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem.
Fotografie: Getty Images

Odstraňte příčné větve

Aby keř vypadal krásně, je dobré odstraňovat příčné větve. Jedná se o výhonky, které rostou uvnitř keře a mohou jej brzdit v růstu. Délku větví zkraťte přibližně o jednu třetinu. To vám umožní vytvořit krásný keř, která v budoucnu bude mít dostatek nových a silných výhonků.

Následná péče

Prořezáním vaše péče nekončí. Jak již bylo řečeno, růžové keře nevyžadují nějakou velkou pozornost, ale přeci jen je dobré dopřát keři i dostatek výživy pro růst a květenství. Kvetení vyžaduje hodně energie, takže rostlinu je třeba hnojit přibližně každých 6-8 týdnů. Používejte vhodné hnojivo určené pro váš typ růží. Pokud objevíte škůdce nebo zárodky plísní, ihned je likvidujte pomocí vhodného přípravku.

Fotografie: Getty Images

Čím více prořezáváte, tím více rostou

Růžové keře rostou tak moc, jak je ořežete. Není třeba se tedy bát, že byste to s řezem přehnali. Růže mají tendenci se hodně vytahovat do výšky, což ale neprospívá květu, a proto se rozhodně vyplatí je poctivě seřezávat.

Jak seřezávat růže do vázy?

Jistě si rádi uděláte radost krásnou růží z vaší zahrádky, kterou si dáte doma do vázy. Jak ale květy správně řezat, abyste jim neublížili? Keře, z nichž odřezáváme květy do vázy, upravujeme letním řezem. Květ by se měl odříznutou přibližně 5–8 mm nad listem s vyvinutým očkem. Ze spodních oček v úžlabí ponechaných listů je pak možné nechat vyrazit nové výhonky, na kterých vyraší nové květy.