9 ekologických způsobů, jak zabalit na Vánoce dárky

Každý rok se nejen kvůli Vánocům (ale právě v tuto dobu nejvíce) vygeneruje neuvěřitelné množství odpadu. Každý chce svůj dárek zabalit na Vánoce co nejpěkněji, a tak nejenže běhá po obchodech a stresuje s výběrem dárků, ale i výběrem toho nejkrásnějšího balícího papíru a metrů stužek.

Přitom dárečky je možné zabalit neotřelým, originálním, kreativním způsobem i bez balícího papíru. Hodně lidí dělá také to, že si jednoduše balící papír i stužky a jiné dekorace, které se na dárky připevňují schovávájí, aby tento materiál mohli napřesrok použít. Pokud nic takového v zásobě nemáte, nezoufejte. I tak nemusíte běžet kupovat balící papír. Poradíme vám 9 ekologických způsobů, jak dárek předat i bez balícího papíru. A věříme, že takto zabalený dárek bude mít ještě větší odezvu.

1. Prohledejte domácnost

Poohlédněte se, co vše máte doma a šlo by použít. Nemusí jít jen o papír, ale i látku. Starý šátek, starý notový sešit, mapy, nevyužité tapety, mísy, košíky, potravinové pytlíky. To vše, co u vás leží v zapomnění a nevyužito, můžete nyní prakticky upotřebit. Dárky se nemusí balit jen do papíru.

2. Recyklujte

Staré knižní obaly, trička, rifle, které nenosíte, noviny, staré časopisy, povlaky na polštáře, utěrky a mnoho dalších věcí, které máte doma, ale dávno nepoužíváte. Z toho všeho je možné ušít či vyrobit obal na dárek.

3. Staré květináče

Možná se divíte, ale i plastový či keramický květináč lze použít jako obal na určitý dárek. Jde-li o plastový květináč, nejdříve jej nějak hezky ozdobte. Dovnitř pak můžete vyskládat kosmetiku anebo i potravinový balíček.

4. Využijte krabice

Máte doma v kumbále krabice od bot, různé motouzy, nákupní tašky, krabici střední i větší velikosti? To vše lze využít k vyrobení dárkového boxu. Krabici můžete omotat zbytky vlny, která vám zůstala z pletení či háčkování anebo polepit papírky, látkou nastříhanou na kousíčky apod.

5. Látkové i papírové tašky

Taška je skvělým předmětem, díky kterému snadno zabalíte dárek. Jestliže není šití zrovna vaše hobby, použijte lepidlo, různé motouzy, mašličky.

6. Dary přírody

Namísto umělých hvězdiček, srdíček a jiných dekorací, které se připevňují k dárkům, použijte dary přírody. Šišku, větvičku, list apod.

7. Kuchyňské dózy

Nezřídka se stává, že si do kuchyně koupíme celou novou sadu kuchyňských dóziček a ty staré zůstanou. Pokud je to i váš případ, použijte kuchyňské dózy a vytvořte z nich originální obal na dárek. K zabalení dárečků můžete však použít i krabice od potravin.

8. Staré fotografie

Pokud máte doma plnou krabici společných fotografií, pak si některé vytřiďte a právě z nich udělejte kartičky s přáním na Vánoce či jmenovku na dárek.

9. Zavařovací skleničky

Do zavařovací skleničky můžete nasypat sypké ingredience a věnovat jako hotový dárek s receptem, třeba na sušenky. Do skleničky však můžete vložit i jiné předměty: drobnou kosmetiku, bižuterii, sladkosti.

Na závěr

Případně můžete darovat dva v jednom. Například láhev kvalitního vína zabalit do šálku či šátku, který bude rovněž jako dárek. Anebo darovat dvě láhve vína a každou vložit do ponožky, kterou nahoře stáhnete do mašle a ozdobíte. Recyklujte, přemýšlejte a netvořte zbytečný odpad.

Obrázek: pixabay