Chcete-li si Vánoce opravdu užít, vyvarujte se nejčastějším původcům stresu

Zatímco jsou Vánoce považovány za nejkrásnější svátek v roce, mohou být zároveň příčinou stresu pro mnohé z nás. Chcete-li si Vánoce opravdu užít a považovat je za nejkrásnější svátek (nikoliv vaši noční můru) zvolněte, nepřikládejte důležitost malichernostem a přečtěte si náš článek, který vám předkládá nejčastějšího původce stresu i řešení situace. Nezapomínejte – připraveným štěstí přeje.

Finanční problémy

Řešení: Pravdou je, že Vánoce mohou způsobit zmatek v našich financích, a to díky neuváženým nákupům dárků, potravin, dekorací apod. Uvědomte si však, že Vánoce lze prožít v klidu, míru, pohodě a štěstí i tehdy, nebudete-li utrácet jako smyslu zbavení. Ideální je vytvoření finančního rozpočtu a zkusit najít způsoby, jak snížit náklady za dárky, přehršel jídla a pití a dalších věcí spojených s Vánoci. Dárky můžete zkusit vyrobit. Co tak babičce domácí vanilkový cukr v zavařovací sklenici, dědečkovi domácí likér apod? O Vánocích nejde o to utratit co nejvíce peněz za honosné dárky, ale být spolu a těšit se, že je celá rodina pohromadě. Vždy existuje úspornější řešení. Týká se to nejen dárků, ale i jídla, pití a výzdoby.

Pracovní shon

Řešení: Na konci roku má každý tendence dohánět resty a najednou toho stihnout dvakrát tolik, co jindy. Smiřte se s tím, že jste jen člověk a nenakládejte toho na sebe zbytečně tolik. Stojí ty přesčasy a pracovní stres opravdu za to, abyste si ukrojili kus svého zdraví a nálady? Špatná nálada způsobí, že i lidé vedle vás se budou cítit špatně. Práci si naplánujte podle nejlepšího svědomí, ale nepřehánějte to! Svět se bude dál točit i bez toho, zda vše stihnete nebo ne.

Sociální závazky

Řešení: Mnozí z nás zjišťují, že předvánoční období je plné požadavků o setkání se, ať už s rodinou či přáteli. Naučte se říkat NE, pokud toho máte hodně a vyberte pouze lidi, kteří si na vás vzpomenou i během roku. Proč se najednou hrnout na návštěvu či společnou večeři s někým, kdo si během roku na nás čas neudělá a pomalu ani neví, že existujeme. Vytvořte si seznam osob, se kterými se potkat chcete a zapište si je do diáře. Plánovaní a seznam vám pomůže chaos zvládnout. Některé budete muset prostě odmítnout a poslat jen kartičku s přáním.

Pečení a pohoštění

Řešení: Mnoho žen se zbytečně stresuje sama. Opravdu musíte mít 16 druhů cukroví? Rodina bez toho nepřežije? Anebo snad potřebujete, aby se o vás vyprávělo, jaká jste perfektní hospodyňka? Jestliže máte na pečení čas a baví vás to – to je jiná. Ovšem pokud vše děláte za pochodu, promyslete si, zda to stojí za to? Upečte jen tolik, kolik zvládnete. I kdyby to měly být dva druhy cukroví. Dnes se dá domácí cukroví koupit od žen, které se tímto živí. Sepište si seznam a napište si, kdo má jaké druhy cukroví rád a upečte nebo kupte pouze tyto. Sepište si seznam potravin a co hodláte servírovat návštěvám. Vše si můžete předem naplánovat a před-připravit.

Mám málo času

Řešení: Všichni máme k dispozici 24 hodin. Z toho je potřeba i spát, chvíli si odpočinout, pracovat. Nedivíme se, že si ženy stěžují, že nic nestíhají a mají málo času. Čas se dá ušetřit rozumným rozvrhem, plánováním a dokonce nákupem on-line, což ušetří velké množství času. Nakoupit tak můžete potraviny, oblečení i dárky. Když už vyrazíte na nákupy, je vhodné mít sebou seznam a vědět, pro co konkrétně jdete. Jít na nákup s tím, že koupím, co mi padne do oka skutečně „sežere“ hodně času.

Obrázek: pixabay