Šetření vodou je v poslední době téma číslo jedna. Jak proto, že je jí stále méně, tak i proto, že stojí hodně. Jak na to? Poradíme vám. A můžete si být jisti, že se rozhodně nebudete muset nijak omezovat. Stačí tento jednoduchý trik a při prvním vyúčtování vás zaujme nejenom to, jak jste pomohli přírodě, ale i to, kolik peněz jste dokázali ušetřit. Jak na to?
Toaleta jako velký problém
Jedním z velkých problémů, pokud mluvíme o šetření vodou, je rozhodně toaleta. V první řadě proto, že většina domácností dnes splachuje pitnou vodou. Té je nejenom málo, ale je také drahá. Druhý problém se týká situace, kdy je vody používáno až zbytečně moc. Klidně by stačilo o několik litrů méně. I když existují toalety, které lze nastavit, jsou stále i takové, kde je využita celá nádržka. Proto je na místě podívat se na trik, jak lze množství vypotřebované vody snadno snížit.
Postačí obyčejná PET lahev
Unikátní je na tomto postupu to, že k němu budete potřebovat jenom obyčejnou PET lahev. Velikost zvolte podle toho, kolik vody chcete při jednom spláchnutí ušetřit. Může to být 0,5 litru, 1 litr, 1,5 litru ale klidně to mohou být také 2 litry. Je to na vás. Když lahev máte, je třeba ji naplnit vodou. Důležité je její naplnění až po samotný okraj, rovnoběžně s hrdlem. Potom už pouze vezmete víčko a lahev pevně zavřete.
Co s lahví dále?
Stačí otevřít nádržku vaší toalety a lahev do ní postavit. V tu chvíli do ní vložíte něco, co má určitý objem – podle toho, jak velkou lahev jste použili. V tu chvíli lahev zajistí, že se do nádržky napustí méně vody, než obvykle. Bez lahve by to bylo o daný objem více. Takto tuto část objemu zabere samotná lahev. Ideální způsob, jak na snadné šetření vodou na toaletě.
Toaletu nijak nepoškodíte
Máte obavy? Můžete je hodit za hlavu. Toalety dnes fungují na principu využití plováků. Jakmile ten detekuje určitou hladinu vody, napouštění se vypne. Lahev s vodou v toaletní míse tak zajistí, že plovák bude detekovat plnou nádobku mnohem dříve. V praxi dojde k tomu, že nádobka bude plná i s menším množstvím, než dříve. To proto, že část objemu vody zde nahrazuje PET lahev.
A kolik lze ušetřit? Při každém spláchnutí to mohou být i dva litry. A nyní si spočítejte, kolikrát za den každý člen domácnosti spláchne. Toto sečtěte a vynásobte počtem dní v roce. Nejsou to desítky ani stovky. Mohou to být i tisíce litrů vody.