Sedavý způsob života a nezdravý jídelníček mají většinou na svědomí vznik civilizačních nemocí. Patří k nim také vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi.
Pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře mají svůj velký význam. Z krevních testů jde odhalit, jestli některý z parametrů není mimo normální hodnoty. Často se tak přijde na to, že člověk trpí zvýšenou hladinou cholesterolu, což je třeba začít řešit. Ukážeme si, jaké druhy cholesterolu existují a jak poznáte, že ho máte zvýšený.
Co je to cholesterol
Cholesterol je steroidní látka, která v lidském organismu pomáhá štěpit tuky a podílí se na tvorbě buněčných membrán, hormonů a vitamínu D. Cholesterol se získává z potravy a také syntézou v játrech, střevech, nadledvinách a pohlavních orgánech. V krvi je vázán na lipoproteiny, bez nich by nemohl v ní sám existovat.
Dva typy cholesterolu
Na stěnách cév se usazuje LDL cholesterol, který považujeme za špatný. Je totiž odpovědný za vznik aterosklerotických změn na cévách. HDL cholesterol umějí játra zpracovat a odstranit z těla, proto ho bereme jako hodný cholesterol. Celková hladina cholesterolu v krvi by neměla překročit hodnotu 5,16 mmol/l. O zvýšeném cholesterolu hovoříme, je-li jeho hodnota mezi 5,16 až 6,18 mmol/l a vysoký cholesterol je tehdy, je-li jeho hodnota vyšší než 6,18 mmol/l.
Jaké jsou příznaky vysoké hladiny cholesterolu
U vysoké hladiny cholesterolu v krvi je zrádné to, že to člověk na sobě vůbec nepozná. Může mu být ale vodítkem to, že má třeba nadváhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, malou spotřebu ovoce a zeleniny. Při těchto potížích je pravděpodobné, že zároveň bude trpět i vysokou hladinu cholesterolu.
Co cholesterol způsobuje
Neléčený vysoký LDL cholesterol v krvi má na svědomí vznik aterosklerotických plátů na stěnách cév. Ty se stávají méně pružné, hůře jimi proudí krev, což má negativní vliv na celá kardiovaskulární systém. V důsledku toho může vzniknout ateroskleróza i mozkový nebo srdeční infarkt.
Napište komentář