Změny v moči a obtížné udržení erekce jsou některé z příznaků, které mohou naznačovat rakovinu prostaty. Často se tak děje u mužů ve věku 50 let a nemusí to znamenat nic závažného. Tyto příznaky se však mohou objevit také v důsledku benigních změn, jako je například zvětšená prostata. Proto je důležité navštívit urologa alespoň jednou ročně, když je vám více než 45 let, aby se provedla řada rutinních vyšetření a odhalily se co nejdříve případné změny prostaty.
Prostata je žláza, která se nachází v blízkosti konečníku, a proto je rektální vyšetření nejlepším způsobem, jak zhodnotit její zdraví. Počáteční příznaky rakoviny prostaty jsou nespecifické a velmi podobné jakémukoli jinému problému v této oblasti. Chcete-li zjistit, zda existuje riziko výskytu prostaty, sledujte i další příznaky.
10 nejčastějších příznaků
-
Velmi slabý proud moči
-
Problémy s močením
-
Časté nutkání na močení, i během noci
-
Pocit plného močového měchýře i po močení
-
Přítomnost moči na spodním prádle (únik kapek moči)
-
Impotence nebo potíže s erekcí
-
Bolest při ejakulaci i močení
-
Přítomnost krve ve spermatu
-
Nutkavé pocity na močení
-
Bolest v oblasti varlat nebo blízkosti konečníku
Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste vyhledat urologa pro testy, které zjistí, zda se jedná o rakovinu, jako je rektální vyšetření a krevní test. Ve vyspělejších případech, kdy je prostata značně zvětšena nebo u jiných oblastí těla došlo k metastázování rakoviny, mohou příznaky zahrnovat:
-
Únik moči nebo stolice
-
Slabost v nohou
-
Renální nedostatečnost
Mimo jiné, jestliže se rakovina rozšířila také do jiných oblastí těla, je běžné mít příznaky, jako jsou: bolest zad, stehen, ramen nebo jiné bolesti kostí. V pokročilejších stádiích je důležité vyhledat lékaře, který posoudí rozsah onemocnění a to, zda byly zasaženy i jiné orgány.
Léčba rakoviny prostaty
Léčba rakoviny prostaty se provádí podle stadia onemocnění a zdravotního stavu pacienta. Obvykle se ošetření provádí:
Chirurgie: jedná se o nejpoužívanější léčbu, protože odstraňuje prostatu a v počátečních případech onemocnění přináší úplné vyléčení.
Radioterapie: používá se v případech, kdy není indikován chirurgický zákrok nebo kdy pacient nechce být operován.
Hormony: používají se ke kontrole produkce hormonů, které podporují vývoj nemoci. V pokročilejších případech onemocnění se obvykle používají dvě z těchto léčebných metod, přičemž je nutné vyjmout nejen prostatu, ale i varlata.
Zvětšení prostaty neznamená vždy rakovinu, ačkoli tento problém doprovází totožné příznaky.
Obrázky: express