Zloději pomocí vidličky vykrádají byty i domy. Otevřou s ní jakékoliv dveře

Fotografie: SvětKreativity

Najít ve dveřích od bytu vidličku je poměrně neobvyklé. Nemyslíme zapíchnutou do dveří, ale mezi deskou a zárubní. Jakmile na toto narazíte, volejte policii.

Proč je to tak rizikové znamení? Jde totiž o novou metodu „vidle“, která funguje na všechny typy dveří. Jakmile vám vidlička takto trčí ze dveří, vaši nemovitost s velkou pravděpodobností navštívil ve vaší nepřítomnosti lupič. Ti používají vidličky právě k důmyslnému fíglu na otevření dveří. Během tohoto postupu vypilují dva střední zuby a nechají pouze ty vnější. Mezi rám a dveře pak vloží vidličku přibližně ve výši zámku. Pak už dojde ke kontaktu dvou zubů a mechanismu.

Jak to funguje a jak se můžete bránit?

V tom momentě stačí vidličkou otočit jako hasákem a dveře se prakticky určitě otevřou. Jakmile si tedy tohoto předmětu ve dveřích všimněte, pečlivě si celý byt zkontrolujte. Především cennosti, šperky, elektroniku a další lákadla pro každého zloděje. Hlavně pamatujte, že lupič se na stejné místo klidně vrátí dvakrát i třikrát. Existují ovšem nějaké způsoby, jak se těchto nezvaných návštěvníků vyvarovat? Nějaké fígle, jak jim ztížit situaci?

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kdykoli odcházíte z bytu nebo domu, nezatemňujte naplno. Nezavírejte všechna okna, ani nezatahujte závěsy, žaluzie nebo jiné kryty. Tyto manévry jsou totiž pro každého zloděje signálem, že celý dům je s největší pravděpodobností prázdný. Úplně stejná situace platí u osvětlení, tmavá místa lákají lupiče nejvíce. Proto je ideální nainstalovat zařízení, která budou reagovat na pohyb v okolí. Ne alarm, ale světelné čidlo na pohyb.

Reakce na pohyb a iluze přítomnosti

V některých oknech nechte rozsvíceno, klidně něco na baterie. Hodí se také časovače, které například lampu u křesla rozsvěcí v nastavených intervalech. Při pohledu zvenku to tak vypadá, že v domě panuje čilý ruch. Jakmile jste doma, vždycky zavírejte přední dveře. Ovšem samotný klíč ponechaný v zámku vás před vetřelcem s nekalými úmysly neochrání. Zloději totiž často užívají metodu „držadla“, kdy bloudí po chodbách a lehce mačkají kliky.

Fotografie: SvětKreativity

Když se jim některé špatně zavřené podaří otevřít, natáhnou se po oblečení a ukořistí například odloženou kabelku. Zabere to vteřinu a ani nemusí vstoupit na chodbu. Pak zase nepozorovaně vyklouznou. Máme tendenci odkládat si věci hned za dveřmi, protože jakmile jsme doma, cítíme se bezpečně. Rutina ovšem snadno vyvolává falešný dojem, takže jsme nepozorní. Čehož samozřejmě lupiči využívají, přirozeně k naší velké škodě.

Zdroj: Genialne

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*