Otevření jakéhokoliv typu konzervy bez otvíráku

Fotografie: Pixabay

Otvírání konzervy někdy nemusí být úplně jednoduché, i když máte správné nástroje. Otvírák je nejlepším přítelem, nicméně v některých případech se musíte obejít i bez něj.

Jde buď o řešení krizových situací, nebo o výzvu pro ty, kdo hledají alternativní řešení. Možností je totiž vícero a ovládnutí vyjmenovaných předmětů se vám rozhodně může hodit i v jiných situacích. Společné mají také to, že otvírají konzervu, aniž by přitom jakkoli poškodily potraviny uvnitř. Jiné provizorní způsoby totiž mohou způsobit uvolnění štěpin. V takovém případě se vystavujete riziku někdy opravdu vážných komplikací.

Kouzlo s kovovou lžící

Kolikrát vám v náročných situacích mohou nejvíce pomoci ty nejjednodušší nástroje. Otvírání konzervy není výjimka, protože ke slovu přijde i klasická kovová lžička. Plechovku si položte na pevný podklad, lžíci pak namiřte na kus, který chcete odříznout. Nádobu držte v konkávní části a silně třete o okraj lžíce. Toto opakujte, dokud její kraj nevytvoří díru.

Kleště

Výborným otvírákem na konzervy se mohou stát i kleště, tedy klasické malé štípačky. Naštípněte opakovaně okraj konzervy, dokud nevylomíte samotné víčko. Pozor ale na řezné rány a další poranění, je třeba trocha šikovnosti a opravdu pevný úchop obou předmětů.

Kámen

Toto řešení může někomu připomínat snahy pravěkého lovce. Když ale není nic jiného k dispozici, je třeba vzít za vděk i nejprostším nástrojem historie. Konkrétně tedy špičatým kamenem. Princip je vlastně stejný jako u lžíce. Špičkou kamene zkrátka třete okraj víčka, dokud se vám ho nepodaří obrousit natolik, že vznikne díra. Pozor ovšem na únik vnitřních tekutin, v takovém případě ihned přestaňte, nebo změňte náklon.

konzerva
Fotografie: Pixabay

Tekutina je riziková také proto, že se vám snadno může smeknout úchop a opět hrozí zranění. Dejte si tedy pozor, abyste celou operaci prováděli skutečně bezpečně. Plechovky se zdají jako pohodová záležitost, dovedou být ale velmi ostré a záludné. Mějte na paměti, že všechny popsané metody pracují se silným tlakem a koncentrovanou silou.

Kontrola zbytků uvnitř

Jakmile se vám pomocí kterékoli z popsaných provizorních metod podaří dostat se dovnitř plechovky, zkontrolujte obsah. Hlavně tedy to, že se do něj nedostal kousek víčka nebo vašeho nástroje. Toto preventivní opatření vám může ušetřit mnoho budoucích potíží.

Zdroj: PositiveVibration

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*