Nenávidíte mytí oken? S těmito triky dosáhnete vždy dokonalého výsledku za zlomek času a námahy

Fotografie: Depositphotos

Prach, déšť, stopy rukou a další. To vše se může objevovat na sklech našich oken. Mytí oken se pak stává nutností, kterou ale většina lidí odkládá, jak nejdál to jde. Aby okna zářila čistotou, je nutné mýt je správným způsobem. A ideálně bez použití chemie.

Věřte nebo nevěřte, ale jde to i se zcela přírodními prostředky. Objevte recept na domácí čistič všech skleněných povrchů. Je efektivní, ekonomický a ekologický a umyto máte doslova během pár minut.

Zvolte správný den

Abyste se účinně zbavili nečistot, je nutné zvolit na mytí oken správný den. Pokud je počasí deštivé, mytí ještě odložte. Kapky deště vždy zanechávají na skle nevzhledné stopy. Okna však není vhodné mýt ani tehdy, pokud je až příliš slunečné počasí. Voda se může totiž velmi rychle odpařit a zanechat stopy na povrchu vašeho okna. Ideální je jarní den, kdy je lehce pod mrakem.

Fotografie: Freepik

Co budete potřebovat?

Mnoho lidí používá papírové utěrky. Jenže tento postup není ani ekonomický, ani ekologický. Pro dokonale čistá okna se však stejně dobře hodí třeba zmačkané noviny. Dále se vám bude hodit čistý měkký hadřík z mikrovlákna. A konečně, nenahraditelným nástrojem k odstranění stop na všech skleněných površích je stěrka.

Jaké jsou nejúčinnější prostředky?

Výrobky pro domácnost prodávané v obchodech jsou často rizikové. Obsahují chemikálie, které mohou být nebezpečné pro vaše zdraví a mají významný dopad na životní prostředí. Existují však i ekologické čisticí prostředky, které jsou minimálně stejně účinné.

Fotografie: Freepik

Bílý ocet

Vyzbrojte se tímto přírodním čisticím prostředkem a vaše domácnost se vždy bude skvět čistotou. Chcete-li vyčistit skleněné povrchy snadno a rychle, připravte si účinný čistič skla smícháním 750 ml vlažné vody s 250 ml bílého octa.

Marseillské mýdlo

Marseillské mýdlo je vynikající produkt pro čištění koupelny. Rozlučte se se stopami na oknech a zrcadlech. Díky Marseillskému mýdlu budou skla vždy dokonale lesklá a čistá. Stačí namočit čistý hadřík do mýdlové vody a povrch pečlivě otřít.

Jedlá soda

V kombinaci s octem zvládne vyčistit nejen okna, ale klidně i celý dům. Smíchejte ½ čajové lžičky sody s litrem horké vody. Je to doslova zázračný produkt, který bez námahy čistí a odmašťuje vaše okna. Pokud k sodě ještě přidáte šťávu z půlky citronu, získáte i skvělý dezinfekční prostředek.

Fotografie: Freepik

Prostředek na mytí nádobí

Nalijte do vody několik kapek prostředku na mytí nádobí. Namočte do roztoku houbu, otřete povrch oken a opláchněte jej čistou vodou. Poté vyleštěte čistým hadříkem, abyste dosáhli dokonalého výsledku.

Recept na přírodní odmašťovací čistič pro vaše okna

Abyste se zbavili těch nejodolnějších skvrn, můžete využít tento snadný recept na univerzální čistič oken:

  • 1 sklenice alkoholu
  • 3 kapky mycího prostředku
  • 1 sklenice bílého octa
  • 1 láhev s rozprašovačem
  • Stěrka nebo hadřík z mikrovláken

Vše smíchejte a roztok nalijte do stříkací lahve. Nastříkejte na povrch, vyčistěte houbou, otřete hadříkem z mikrovlákna a máte hotovo.

Zdroj: IdealHome

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]