Někdo nemá na zahradě slimáky téměř vůbec, jiní lidé s nimi bojují rok co rok. I když je to únavné, vězte, že nad slimáky i šneky, kteří ničí úrodu, se vyhrát dá. Zjistěte, jak na to.
Slimáci a šneci se mohou zdát neškodní, pro někoho jsou dokonce roztomilí. Pro vášnivého zahradníka však představují trvalou hrozbu, a pokud se hodně rozmnoží, mohou na zahradě způsobit i totální zkázu. Tito pomalu se pohybující škůdci jsou známí pro svou nenasytnou chuť k jídlu, pochutnají si na okrasných rostlinách, zelenině i ovoci. Naštěstí existují různé strategie, které vám pomohou ochránit vaše rostliny a znepříjemnit jim pobyt na vaší zahradě. Jedná se o všeobecně známé „retro“ techniky, které se používali již za dob jednotných zemědělských družstev nejen na území tehdejšího Československa. Každou z níže uvedených technik jsme pro vás prověřili, dokonale fungují i dnes.
Pozvěte na zahradu přirozené predátory
Je to ekologický způsob, jak kontrolovat populaci šneků a slimáků. Na slimácích si rádi pochutnají ptáci, žáby a ježci. Vytvořte jim pohostinné prostředí a přilákejte je na svou zahradu. Žáby přilákáte malým jezírkem, ptáky zase budkami, které pro ně na zahradě zavěsíte. Ježek se rád schovává ve vyšším porostu, můžete mu nechat prostor v zastrčenějším koutu zahrady, kde necháte vyšší trávu. Pokud bude mít přístup k vodě a nějakým zbytkům, rád vám s likvidací slimáků pomůže.
Křemelina
Křemelina je netoxický prášek vyrobený z fosilizovaných zbytků drobných vodních organismů zvaných rozsivky. Na mikroskopické úrovni je to velmi ostrý a drsný materiál. Pro šneky a hlemýždě je opravdu nepříjemné takovou bariéru přelézat. Rostliny, které před jejich útoky chcete ochránit, obsypte dokola pruhem křemeliny, přes nějž nepřelezou.
Nalákejte je na pivo
Pivní pasti jsou překvapivě účinným způsobem, jak se vypořádat se slimáky a šneky. V místě jejich největšího výskytu zakopejte do země mělkou nádobu tak, aby její okraje byly na úrovni země. Do nádoby nalijte pivo a už jen pozorujte, jak se škůdci do této pasti chytají. Vůně kvasinek je pro ně neodolatelná. Vlezou dovnitř nádoby, ale ven už se nedostanou.
Měděná páska
Hlemýždi a slimáci se budou vyhýbat mědi. Je to z toho důvodu, že při kontaktu s ní dojde k vygenerování malého elektrického náboje, který je jim pochopitelně nepříjemný. Toho můžete využít ve svůj prospěch a omotat měděnou pásku kolem základny květináčů nebo vyvýšených záhonů. Vytvoříte tak bariéru, přes kterou se nedostanou.
Vaječné skořápky
Rozdrcené vaječné skořápky fungují podobně jako křemelina. Jsou pro slimáky a šneky velmi ostré a nebude se jim chtít přes ně přelézat. Vaječné skořápky navíc obohacují půdu vápníkem, a tak se dobře hodí jako ekologická zábrana na záhony, které takto můžete obsypat. Jen je potřeba sbírat skořápky po celý rok, protože jich na větší plochu spotřebuje opravdu hodně.
Chataři na pekáč dají vaječné skořápky a pečou je v troubě. Vědí, že tím konečně vyřeší letitý problém
Vysaďte rostliny, které nesnáší
Některé rostliny jsou pro slimáky a šneky opravdu nepříjemné a v jejich blízkosti se nezdržují. Jsou to především aromatické bylinky jako levandule, rozmarýn, šalvěj, lichořeřišnice a pelargonie. Naopak rostliny, které slimáky opravdu přitahují, jsou bazalka, zelí, fazole, salát, rebarbora, mrkev, kedlubny a kapusta. Pokud zrovna tyto druhy pěstujete, pak je před slimáky začněte chránit přednostně.
Zavlažovací plán a ruční sběr
Šneci a slimáci jsou nejaktivnější v noci a preferují vlhké podmínky. Pokud rostliny zalijete ráno, bude půda do večera pravděpodobně suchá, takže pro ně bude vaše zahrada méně přitažlivá. Přestože je ruční sběr náročný na práci, je to účinný způsob, jak kontrolovat menší zamoření. Vydejte se na slimáky v noci nebo brzy ráno s baterkou a nádobou. Seberte je z rostlin a zlikvidujte je, jak uznáte za vhodné.
Zdroj: Santeplusmag
Napište komentář