Postříkejte pokojovky speciálním domácím roztokem a nezvání škůdci se vaší domácnosti vyhnou obloukem

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte si doma připravit tento jednoduchý přírodní postřik, který vaše rostliny okamžitě zbaví škůdců a ochrání je před jejich návratem.

Ve většině případů je u rostlin, ať už venkovních nebo pokojových, vždy důležitý jejich vzhled a celkové zdraví, díky kterým nám dělají tolik radosti. Ta však může být rychle překažena nepříjemnými škůdci, které je napadnou. Ti totiž dokážou napáchat skutečně velké škody, které rostlinka mnohdy nemusí ani přežít. Je tedy potřeba jednat okamžitě. V dnešním článku si proto představíme návod na přípravu účinného postřiku, který vaše rostlinky hmyzu zbaví rychle a především účinně.

Česnekový postřik

Česnek je surovina, která má stejně jako pro lidi, i pro rostliny velmi blahodárné účinky. Obsahuje totiž hned celou řadu prospěšných látek, které působí antioxidačně a také antibakteriálně. Rostliny tak dokonale dokáže zbavit jak škůdců, tak i příznaků plísňového onemocnění. Pro ještě lepší účinky se však doporučuje smíchat česnek společně s hřebíčkem a vytvořit tak skutečně silný a efektivní postřik.

Fotografie: Unsplash

Potřebovat tedy budete přibližně 3-5 středně velkých stroužků česneku, jednu polévkovou lžíci koření hřebíčku a půl litru vody. Poté stačí pouze oloupané stroužky rozkrájet na plátky a společně s hřebíčkem vložit do teplé vody.

Nechte společně louhovat minimálně 6-8 hodin, a nakonec zřeďte ještě s 200 ml vody. Výslednou směs nalijte do postřikovače a může aplikovat podle potřeby, ideálně ale zhruba 2x za týden.

Olejový postřik

Dalším účinným postřikem proti drobnému hmyzu může být také tato olejová směs. Tu si připravíte smícháním 2 polévkovými lžícemi tekutého mýdla a jedním šálkem rostlinného oleje. Směs nalijte do postřikovače a pořádně protřepejte tak, aby vám vznikla hustá bílá pěna. Tu poté ještě nařiďte zhruba 4 šálky vody a můžete použít. Ideální interval používání je jednou za 5-7 dní podle potřeby.

Fotografie: Unsplash

SOS záchrana

Zafungovat by měl okamžitě a hmyz vyhubit, pozor však, aby nedošlo k poškození listů rostlinky. Tu poté raději opatrně opláchněte pod vlažnou sprchou s nejmenším proudem.

Fotografie: Depositphotos

V případě, že vaše rostliny mají skutečně urgentní problém se škůdci, kterých se jednoduše nejde zbavit, použijte jako SOS rychlou pomoc obyčejný čirý alkohol. Ten jednoduše naneste na vatový tamponek a protřete jím jednotlivá napadená místa.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]