Rozhořčení obyvatelé bytů kritizují nesmyslný poplatek. Bizarní vysvětlení situaci ještě zhoršilo

Fotografie: Depositphotos

V tomto panelovém domě zavládlo rozhořčení některých obyvatel poté, co jim byl do schránky doručen nový výpočet poplatků za výtah. Mnozí s tím zásadně nesouhlasí.

Nový způsob výpočtu poplatků za výtah pobouřil obyvatele jedenáctipatrového domu, informoval deník Fakt. Mnozí s novým způsobem vyúčtování nesouhlasí. Je podle nich nelogické a nespravedlivé. Předsednictvo družstva se však hájí tím, že pouze reagují na změnu zákona. Podle lidí však chtějí pouze získat peníze navíc. Aby mohli rozhodnutí zvrátit, museli by najít dostatečnou podporu v celém domě.

Platit za výtah budou i lidé v přízemí

Překvapení zavládlo mezi obyvateli jednoho družstevního bytového domu v polském Kolobřehu. Všichni dostali do schránek oznámení o změně způsobu výpočtů poplatků za výtah. Místo rozpočítání plateb podle počtu osob žijících v bytové jednotce budou nyní platit podle samotné rozlohy bytu. Mnozí tak nad tímto rozhodnutím kroutí hlavou: „Co má rozloha bytu společného s používáním výtahu?“

Poplatky se tak zvýší především osobám žijícím o samotě ve větší bytové jednotce. Ještě větší rozhořčení však panuje mezi lidmi, kteří žijí v přízemí a prvním patře, jichž se dosud poplatky za placení výtahu netýkaly. Placení služby, kterou nikdy nepoužívají, jim nepřijde logické ani spravedlivé. Půjde jen o to, zda se proti rozhodnutí postaví více nájemníků.

Bezohledný soused mu svým autem neustále blokoval výjezd. Připravil si geniální pomstu

„Budu jezdit výtahem celý den,“ rozčilují se

„Nesouhlasím s tím, protože jak můžete platit za něco, co nikdy nepoužíváte? Myslím, že potřebují peníze. Pokud se proti tomu vzbouří další nájemníci, podpořím tuto vzpouru,“ řekl deníku Fakt 78letý Mikołaj, který téměř 50 let bydlí v přízemí jedenáctipatrového paneláku. A další se přidávají. Jeden důchodce z přízemí se nechal slyšet, že pokud bude muset hradit poplatky za výtah, postaví si do něj židli a bude v něm jezdit celý den.

tlačítka ve výtahu
Fotografie: Freepik

Představitelé družstva se však brání tím, že pouze reagují na změnu zákona o bytových družstvech z roku 2017. MagazinVýbor uvádí, že způsob, jakým se budou hradit poplatky za provoz výtahu, je na vlastnících jednotek, kteří o tom rozhodují na shromáždění. Rozdíl je však mezi poplatky za revize a servisní prohlídky. Ty jsou hrazeny z příspěvků na správu domu a vypočítávají se podle podílu na společných prostorách domu. Změna ve způsobu hrazení je možná, ale souhlasit s ní musí všichni vlastníci.

Další jsou pak poplatky za samotný provoz, tedy spotřeba energie. Ta se zpravidla přepočítává podle počtu osob. Vlastníci však mohou nadpoloviční většinou odhlasovat, že obyvatelé v přízemí a prvním patře nebudou muset za provoz výtahu platit. Přehlasovaní vlastníci pak mají ještě možnost podat žalobu u příslušného krajského soudu na určení neplatnosti usnesení shromáždění. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o jiných bizarních pravidlech bytového družstva, která vyvolala protesty.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*