
V současnosti se hodně diskutuje o tom, zda jsou moderní technologie v čele s AI dobrými sluhy, či nikoliv. Ve zdravotnictví ale představují jednoznačný přínos.
Nad tím, co vše současné technologie dokáží, se až tají dech. Důkazem budiž nový vynález z Kalifornie, kde tým vědců z univerzity v Berkeley vyvinul unikátní rozhraní mozek–počítač. Díky němu se povedla neuvěřitelná věc: vrátit hlas 47leté ženě, která před osmnácti lety přišla o schopnost mluvit, informovala agentura AP. Výsledky testování nejen vypadají báječně, ale hlavně přinášejí obrovskou naději lidem, kteří přišli o řeč vlivem neurologických onemocnění.
Zázrak sledující aktivitu mozku
Jak to američtí výzkumníci dokázali? Pacientce implantovali zařízení, které dokáže sledovat její mozkovou aktivitu a převádět ji do mluveného slova, a to v reálném čase. Systém dokonce dokáže rozpoznat už samotný záměr mluvit a vytvoří z něj plynulou větu. Umělá inteligence pak zaznamenané signály přetváří do hlasu věrně napodobujícího ten, jejž pacientka měla před nemocí. V prestižním časopise Nature Neuroscience byl publikován tento výzkum, jenž představuje zásadní pokrok v oblasti pomoci lidem po mrtvici či jiném poškození mozku.
Mluva téměř jako před nemocí
Systémy zpracovávající řeč existovaly již dříve, fungovaly ale s výrazným zpožděním. Tato převratná novinka umožňuje naprosto přirozenou konverzaci. Jak to funguje? Během tichého „vyslovování“ vět snímají elektrody umístěné na mozku aktivitu, jednotlivé části věty průběžně dekóduje software.
Jakub Štáfek poprvé odhalil závažné onemocnění, se kterým se narodila jeho dcerka Jasmínka
Tím vzniká plynulý tok řeči, čili mechanismus, který pacientce umožňuje vyjádřit své myšlenky téměř jako dřív. Vědci označují tuto metodu za dosud nejplynulejší řešení svého druhu. Sice ještě bude nutný další výzkum, naděje je ale obrovská.
Vynález by mohl být dostupný velice brzy
Dle vyjádření odborníků může být systém dostupný širší veřejnosti již během deseti let. Projekt podpořil americký Národní institut zdraví (NIH). Přestože v USA došlo ke škrtům ve financování, tento výzkum nebyl ohrožen. Vědci (a jistě nejen oni) doufají, že tato technologie vrátí schopnost komunikace tisícům lidí. Na SvětěKreativity jsme také psali, že vědci zkoumali, do jaké míry psi rozumí lidské řeči.
Zdroj: YouTube, Nature Neuroscience, Agentura AP
Napište komentář