Na jihu Etiopie byl potvrzen výskyt smrtícího viru Marburg, který je nebezpečnější než ebola. Úřady hlásí první nakažené a varují před příznaky.
Na jihu Etiopie byl zaznamenán výskyt vysoce smrtícího viru Marburg, který je považován za jeden z nejnebezpečnějších na světě. Podle místních úřadů se již nakazilo minimálně 9 lidí a nemoc, podobně jako ebola, postihuje tělo krvácivou horečkou. Účinný lék ani vakcína prozatím neexistují, a proto zdravotníci vyzývají k okamžitému sledování příznaků a izolaci nakažených. Situace je nyní pod přísným dohledem odborníků z WHO.
Nebezpečný virus Marburg se vrátil do Afriky
Světová zdravotnická organizace vyslala do Etiopie tým specialistů, aby pomohl s testováním a kontrolou šíření nákazy. „Světová zdravotnická organizace aktivně podporuje Etiopii v boji proti šíření nákazy a léčbě nakažených osob a podporuje veškeré úsilí o řešení potenciálního přeshraničního šíření,“ uvedl na síti X šéf institutu Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že současný kmen viru je geneticky podobný tomu, který způsobil epidemii na začátku 21. století.
Virus se přitom přenáší přímým kontaktem s tělesnými tekutinami, například krví, slinami nebo výkaly. Nakažení poté čelí těžké krvácivé horečce, průjmu, zvracení a také dehydrataci. Ze všeho nejvíce je však alarmující úmrtnost, která přesahuje 80 %, což z Marburgu činí jednu z nejsmrtelnějších nemocí současnosti.
SZÚ důrazně varuje před zákeřným onemocněním, které nyní sužuje celé Česko: Neignorujte tyto příznaky

Nemocným ale může zachránit život včasný lékařský zásah. I když prozatím neexistuje žádná vakcína, podpora organismu rehydratací a doplněním ztracených solí a živin zvyšuje šance na přežití. Úřady i WHO proto vyzývají obyvatelstvo k obezřetnosti, sledování příznaků a bezprostřednímu kontaktu s lékařem při jakémkoliv podezření na nákazu. Na webu SvětKreativity.cz jsme také psali o nebezpečném RSV viru, který ohrožuje i naši ČR.
Zdroje: AfricaCDC, sociální síť X Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse

Napište komentář