Nová subvarianta chřipky K se šíří Evropou. Lékaři radí sledovat horečku, slabost či krvácení z nosu a chránit se očkováním.
Do chřipkové sezóny nastoupila Evropa s nepříjemnou novinkou. Podle Světové zdravotnické organizace se po kontinentu rychle šíří nová dominantní varianta chřipky typu A(H3N2), označovaná jako subvarianta K. Lékaři hlásí rostoucí počet nemocných a upozorňují, že průběh onemocnění nemusí být vždy jen banální. Přesto odborníci veřejnost uklidňují. Současné vakcíny stále poskytují důležitou ochranu. Klíčové je rovněž včas rozpoznat varovné příznaky.
Evropou se šíří nová varianta chřipky
Podle dat WHO se sezónní chřipka od října zvyšuje ve většině částí světa, především na severní polokouli. Nejčastěji se objevuje virus chřipky typu A, konkrétně varianta A(H3N2). Odborníci však od léta sledují rychlé šíření její geneticky změněné podvarianty J.2.4.1, známé jako varianta K, psal Fakt. Organizace zdůrazňuje, že jde o přirozený vývoj viru. „Současná data neukazují na vyšší závažnost onemocnění, ale tato varianta představuje evoluční změnu viru A(H3N2),“ uvádí experti.
Na situaci reagují i lékaři ve střední Evropě. Polská specialistka na infekční nemoci Joanna Zajkowská upozorňuje, že pacienti by měli pečlivě sledovat svůj zdravotní stav. „Pokud horečka neustupuje, objeví se krvácení z nosu nebo výrazná slabost, je nutné neodkladně vyhledat lékaře,“ zdůraznila. Právě tyto příznaky mohou signalizovat komplikovaný průběh nemoci. Lékaři se také shodují, že včasná reakce může zabránit zhoršení stavu a hospitalizaci.
Zdravotníkům nahání hrůzu smrtící virus, který se vrátil po dlouhých letech: Lidem hrozí přísná omezení

Otazníky se objevily také kolem účinnosti očkování, odborníci však obavy mírní. „Varianta A(H3N2) zůstává součástí letošní vakcíny,“ uvedla Zajkowská. „I když virus mírně zmutoval, očkování stále chrání před těžkým průběhem a hospitalizací,“ doplnila. Virolog Tomasz Dzieciątkowski navíc připomíná význam očkování i v průběhu sezóny. „Imunita se vytvoří zhruba za dva až tři týdny. Vakcína tak může chránit před další vlnou, kterou očekáváme v únoru a březnu,“ uvedl. Nejvíce nemocných je přitom nyní mezi dětmi od pěti do čtrnácti let. Horší je virus MERS, který se též začal šířit, jak jsme psali na SvětěKreativity.cz.
Zdroj: Autorský text redakce SvětKreativity.cz, podklady z veřejně dostupných informací na webu WHO, Fakt

Napište komentář