Potraviny a pití mohou ovlivnit účinky léků. Zvláště pak při užívání více medikamentů najednou

Počet zdravotních problémů se s věkem zvyšuje. Některé z nich vyžadují farmakoterapii. Problémem je, když jedinec užívá příliš mnoho léků a riziko nežádoucích účinků převyšuje potenciální terapeutický účinek. To, co pacient během léčby jí a pije, má také vliv na působení léků.

Polypragmas je označení pro stav, kdy je současně užíváno alespoň pět léků. Pouhá skutečnost, že užijete takové množství léků, nemusí být negativním jevem. S počtem užívaných léků se však zvyšuje riziko nepřiměřeného dodržování doporučení lékaře a v důsledku toho nežádoucích interakcí. Problém často pramení z chyb pacientů a jejich nedodržování dávkování léků.

Soustřeďte se na to, co jíte a kdy

V případě jídla je důležité především jeho načasování. Vždy se podívejte, kdy máte daný lék brát. Ideální je také zeptat se v lékárně a napsat si to na krabičku.

U některých je lepší konzumace na prázdný žaludek, naopak u některých se předtím musíte najíst, jinak vám bude špatně. Nezapomeňte si to vždy pohlídat, jinak můžete pocítit nevolnost a léky nemusí fungovat tak, jak by měly.

Fotografie: Pixabay

Dostatek tekutin

Letáky obvykle obsahují informace o potřebě zapít lék přiměřeným množstvím tekutiny, bez konkrétních pokynů. Nejlepší na zapití léků je málo mineralizovaná neperlivá voda při pokojové teplotě nebo čistá, převařená a chlazená voda.

Jiné nápoje mají velký vliv na účinky léků. Mohou narušit absorpční proces nebo zvýšit nežádoucí vedlejší účinky. Voda je ovšem nejlepším společníkem během celého dne.

Fotografie: Pixabay

Mléko má díky přítomnosti vápníku nepříznivý vliv na absorpci antibiotik. Snižuje také kyselost v žaludku, což vede k předčasnému rozpadu gastrorezistentních tablet. Složky v kávě a čaji mohou interagovat s léčivými látkami.

Černý čaj obsahující tanin inhibuje vstřebávání železa a kofein v kávě může zvýšit nebo oslabit účinnost některých látek v léčivech. Alkohol je pochopitelně nepřípustný. Narušuje totiž vstřebávání i vylučování léků a zvyšuje jejich toxicitu v organismu.

Buďte zodpovědní

Pamatujte, že své léky musíte vždy brát svědomitě a zodpovědně. Dodržujte zásadu, že ve farmakoterapii více neznamená vždy lépe. Vaše zdraví je nejdůležitější věc, takže neexperimentujte. Vždy informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]