V souvislosti s epidemií koronaviru se mnohem více lidí začalo zajímat o hygienu a také o to, jak dezinfikovat a jak co nejúčinněji vyčistit svůj domov a věci tak, aby na nich nebezpečné viry a bakterie nedokázaly přežívat. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí i Světová zdravotnická organizace nově vydaly několik doporučení a rad, které se vám v tomto nelehkém období mohly hodit.
K čištění používejte prostředky s alkoholem
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí obecně radí při čistění věnovat zvýšenou pozornost místům a předmětům jako jsou stoly, pracovní plochy, kliky dveří, vypínače, dřez či toaleta. Pokud chcete tato místa opravdu důkladně vydezinfikovat a zbavit všech choroboplodných zárodků, doporučuje se především použití čisticích prostředků, které obsahují alespoň sedmdesát procent alkoholu. Během čištění za použití těchto prostředků byste vždy měli dostatečně větrat a používat jednorázové ochranné rukavice.
Na jaké předměty si dát pozor?
Kromě toho, že bychom si v době epidemie koronaviru měli pravidelně a důkladně mýt ruce, Světová zdravotnická organizace zveřejnila i návod, jak při mytí správně postupovat, měli bychom zvýšenou pozornost věnovat i určitým předmětům, kterých se často dotýkáme. Jednou z těchto věcí jsou peníze.
Na bankovkách a mincích se může ukrývat mnoho nebezpečných virů a bakterií. Proto se v dnešní době doporučuje co nejčastěji platit prostřednictvím karty a po manipulaci s penězi si co nejdříve umýt ruce či použít dezinfekční gel.
Dalším rájem pro nejrůznější mikroby jsou zábradlí v městské hromadné dopravě a kliky. Opět se tedy vyplatí důkladná hygiena rukou, existují i rady, které doporučují k otevírání dveří, například na veřejných toaletách, používat jednorázové papírové kapesníčky, které po otevření či zavření dveří jednoduše vyhodíte. Podobně jsou na tom i košíky a vozíky v supermarketech, naštěstí dnes už většina obchodů nabízí při vstupu jednorázové igelitové rukavice.
V neposlední řadě uveďme, že stejně nebezpečným místem může v souvislosti s viry a bakteriemi být i váš mobilní telefon, kterého se dotýkáte mnohokrát denně a odkládáte ho na nejrůznější místa, například jídelní stoly či postel. Věnujte tedy zvýšenou pozornost i pravidelnému, nejlépe každodennímu, čištění vašeho smartphonu.
Jak si vyrobit vlastní dezinfekční gel na ruce
Kromě roušek se v souvislosti s koronavirem staly dalším vysoce žádaným zbožím nejrůznější dezinfekční roztoky a gely na čištění rukou, které je vhodné používat právě ve chvílích, kdy si bezprostředně nemůžete své ruce umýt.
Vzhledem k tomu, že se v některých zemích tyto gely staly poměrně nedostatkovým zbožím, zveřejnila Světová zdravotnická organizace návod, pomocí kterého si lze jeden takový účinný dezinfekční roztok vyrobit.
Na přípravu tohoto roztok budete potřebovat osm set třicet tři mililitrů etylalkoholu, čtyřicet dva mililitrů peroxidu vodíku a patnáct mililitrů glycerolu. Tyto ingredience smíchejte za přidání přibližně sto až sto dvaceti mililitrů destilované vody.
Všechny složky spolu důkladně promíchejte a výsledkem by měl být konzistentní tekutý dezinfekční prostředek. Pokud máte citlivější pokožku, doporučuje se po použití ošetřit pokožku výživným krémem, neboť časté používání může způsobit suchost.
Fotografie: Pixabay