Fibromyalgie jsou velice intenzivní svalové bolesti, které postihují poměrně dost lidí ve společnosti. Tyto bolesti mohou postihovat jakoukoliv část těla a znepříjemňují život dotyčného, mohou jej dokonce i limitovat sníženou tělesnou mobilitou. Proto je nasnadě udržet ve svém životě dostatek pohybové aktivity a zachovat pohyblivost těla. Pokud jsou svalové bolesti dlouhodobé, je nutné kontaktovat ošetřujícího lékaře a absolvovat vyšetření.
Jak se fibromyalgie diagnostikuje a jaké jsou její příčiny?
Pokud svalové bolesti trvají déle jak tři měsíce, lze již říct, že se může jednat o diagnózu fibromyalgie. Příčiny této nemoci jsou různé. Mezi ty základní můžeme zařadit:
- dlouhodobý intenzivní stres
- nekvalitní spánek, či nespavost
- stereotypní pohyb (například v zaměstnání dlouhé stání, nebo sezení)
Jak se fibromyalgie projevuje?
Příznaky fibromyalgie mohou zdánlivě připomínat revmatoidní onemocnění, tato nemoc se projevuje především zvýšenou až abnormální únavou, poruchami spánku, potížemi s trávicím traktem, hlavně pak bolestmi v oblasti žaludku, ranní ztuhlostí, brněním, necitlivostí rukou. Mohou se objevit i psychické obtíže, jako jsou úzkosti, deprese, a poruchy koncentrace. Pacient také bojuje se zvýšenou potřebou močení, suchem v ústech, bolestí v krku, nebo i bolestmi kloubů.
Jak léčit fibromyalgii?
Základní součástí účinné léčby fibromyalgie je zahájení rehabilitace pod vedením odborného pracovníka, nejlépe fyzioterapeuta a vhodné cvičení zaměřené na bolestivé partie těla. Vhodná je taktéž relaxace, která tělo efektivně uvolní. Možné je absolvovat i uvolňující masáže vonnými oleji, které svaly také zklidní.
Nejzazším možným řešením je pak i předepsání speciálních léků ošetřujícím lékařem, které zmírní bolesti. Užívat lze při větších bolestech i běžná volně prodejná analgetika s protizánětlivým účinkem. Pokud je poznamenaná i psychika dotyčného, přistoupit lze i k podávání uklidňujících přípravků, nebo psychologické terapii.
Fotografie: Depositphotos