Koberce interiér dokážou velmi zútulnit. Na trhu jsou k dostání v mnoha různých odstínech. I druh materiálu si může zákazník zvolit jaký se mu jen zachce. Koberec je tedy i určitým dekorativním prvkem v bytě. Někdy se ale může stát, že jeho povrch je znečištěn, a to jak domácími čtyřnohými mazlíčky, tak třeba malými ratolestmi. Odstranění nečistot je možné jak chemickými, tak ale i přírodními produkty. Které vyzkoušet?
Chemické versus přírodní produkty
V drogeriích mohou hospodyňky zakoupit mnoho druhů chemických produktů, které špinavé koberce zaručeně vyčistí. Tyto prostředky ale nejsou vhodné pro ty jedince, kteří jsou alergičtí. Obvykle totiž obsahují celou řadu agresivních chemikálií, které působí nepříznivě jak na pokožku, tak na sliznice dýchacích cest.
Je tedy vhodné preferovat buď ekologické produkty, nebo si můžete vyrobit své vlastní přípravky ze surovin, které běžně najdete doma. Co potřebujete na domácí roztok na koberce?
- půl litru horké vody
- lžíci jedlé sody
- 4 lžíce octa
- 2 lžíce pracího prostředku (nebo prostředku na nádobí) a jemný kartáč na koberec
Jak postupovat při čištění koberce domácím přípravkem?
Nejprve pečlivě vysajte potřísněný koberec. Pak v míse, nebo kýblu rozmíchejte 300 mililitrů teplé vody s lžící jedlé sody, také přidejte dvě lžíce pracího prostředku a důkladně promíchejte. Vzniklý roztok pomocí kartáče vetřete do koberce krouživými pohyby a nechte působit půl hodiny.
Následně si v jiné míse připravte směs z 200 mililitrů vody a čtyř lžic octa. Octovou tekutinu naneste opět kartáčem na špinavý koberec. Jedlá soda se s octem zaktivuje a vytlačí na povrch nečistoty z hloubky tkaniny. Nechte působit pět minut a následně otřete hadříkem vzniklou pěnu na koberci. Pak jej nechte uschnout, vysajte a máte hotovo! Pokud je octový zápach pro vás intenzivní. Můžete koberec samozřejmě ještě přetřít čistou vodou. Aroma však vyvane.
Úvodní Fotografie: Freepik