Mnoho hospodyněk musí týden, co týden řešit ve své domácnosti pravidelný úklid všech místností a používat různé čisticí prostředky. Občas může být náročné vyčistit zejména toaletu, umyvadlo a vanu, jejichž povrch má tendenci zežloutnout, nebo zešednout. V drogerii je k dostání mnoho speciálních produktů, které mohou pomoci. Avšak lze zvolit i ekonomičtější variantu.
Peroxid vodíku a jeho účinky
V každé správné lékárničce nechybí peroxid vodíku. Ten není vhodný jen na čistění ran, ale také na péči o domácnost, konkrétně o koupelnu a toaletu. Odstraňuje totiž bakterie, plísně a nepříjemné zápachy. Vhodný je i na obklady, koberce a některé druhy nádobí.
Amoniak a jeho účinky
Amoniak neboli čpavek je velice účinným čisticím prostředkem, který je schopen štěpit bílkovinné buňky, odstraňuje tuky a jiné druhy nečistot. S oblibou se používá na podlahy, okna a pročistění potrubí.
Při kontaktu s amoniakem je důležitá dbát zvýšené bezpečnosti. Používat ochranné pomůcky jako jsou gumové rukavice, respirátor a případně štít, či ochranné brýle, aby nedošlo k potřísnění kůže a nadýchání výparů.
Účinný čisticí prostředek
Když se spojí síla peroxidu vodíku a amoniaku, vznikne silný čisticí prostředek, který si poradí s jakýmikoliv nečistotami. Roztok k úklidu vany, dřezu, umyvadla a toalety připravíte ze 100 mililitrů peroxidu vodíku a 100 mililitrů amoniaku. Tekutinu vlijte do rozprašovače, nádobu omyjte vodou a usušte.
Před čištěním koupelny si nasaďte rukavice, ochranné brýle a respirátor. Také otevřete okna, aby se místnosti průběžně odvětrávaly. Trochu přípravku nastříkejte na znečistěná místa a nechte čtvrt hodiny působit. Pak setřete vodou navlhčeným hadříkem, nebo houbičkou. Poté povrch vany, umyvadla, dřezu, nebo toalety opláchněte vodou. Z výsledku budete mile překvapeni. Všechna vyčištěná místa se budou krásně lesknout bělostnou čistotou.
Fotografie: Freepik