Pokud se rozhodnete vyčistit svou troubu na pečení, neopomínáte otočné spínače? Právě na nich se usazuje tuk, olej, či jiné nečistoty nejvíce. Standardními čistícími prostředky se tukového filmu zbavíte horko těžko. Buď je potřeba použít prostředky s chemickými příměsemi, nebo můžete přistoupit k aplikaci vesměs přírodních produktů. Jaké to jsou?
Co budete potřebovat k vyčištění otočných spínačů u trouby?
Aby vaše knoflíky u trouby zářily opět čistotou, obstarejte si následující:
- 2 lžičky vodky
- 1 lžičku glycerinu
- 1 lžičku amoniaku
- 1 lžičku vody
- středně velkou misku
- starý zubní kartáček
- ochranné rukavice
- čistý hadřík
Jak postupovat při odstraňování nečistot ze spínacích knoflíků?
Do misky nalijte vodku, glycerin, amoniak a smíchejte důkladně s vodou. Pak si nasaďte ochranné rukavice a pomocí zubního kartáčku naneste roztok na otočné spínače u trouby a nechte působit asi pět minut. Po uplynutí doby působení vyčistěte povrch zubním kartáčkem. Nakonec setřete navlhčeným hadříkem a máte hotovo!
Další tipy, jak vyčistit otočné spínače u trouby
Vyzkoušet můžete vesměs tři další metody, které skvěle pomohou odstranit mastnotu z knoflíku trouby. Za prvé lze použít obyčejnou jarovou vodu. Tu připravíte z několika kapek jaru a vroucí vody.
Tekutinu nanášejte pomocí starého zubního kartáčku na otočné spínače a nechte chvíli působit, poté setřete navlhčeným hadříkem, nebo houbičkou. Tato metoda působí především na mírně znečištěné knoflíky.
Pakliže na povrchu uplývá větší vrstva mastnoty, je vhodné použít chemické prostředky k tomu určené. Zabrat může i roztok z peroxidu vodíku a jedlé sody. Směs na spínače naneste, necháte působit asi čtvrt hodiny a poté setřete.
Jedlou sodu je možné smíchat i se solí a trochou vody, zhotovená pasta má také silné čistící účinky. Když výše uvedené metody nezaberou, je nutné zakoupit speciální produkty, které tuk s jistotou odstraní. Preferujte spíš přírodní produkty, takzvané eko, které budou šetrné k povrchu spotřebiče.
Úvodní Fotografie: Freepik