Některé příznaky se mohou u vyléčených lidí, kteří prošli onemocněním koronavirem, objevovat i nadále. Francouzský lékař Louis Bernard, který je vedoucím oddělení infekčních nemocí, zodpověděl několik nejasných otázek, co se toho týká.
Na odeznění příznaků se podílí celá řada faktorů
To, jak rychle se s nemocí vaše tělo popasuje, určuje mnoho faktorů. Mezi ty lze zařadit například věk, anamnézu, stav imunitního systému, nebo celkovou fyzickou kondici. Mnoho vyléčených sdílí s ostatními na sociálních sítích poznatky o stále přetrvávajících příznacích i po vyléčení z nemoci způsobené virem SARS-Cov-2. Vysvětleme si, o jaké jde a kdy odezní zcela.
O jaké přetrvávající příznaky se jedná?
Doktor Louis Bernard tvrdí, že až 80 % pacientů se potýká alespoň s jedním přetrvávajícím příznakem i po vyléčení se z onemocnění koronavirem. To vyplývá i ze studie, při které pozoroval až 150 nemocných. Obvykle se jedná o abnormální únavu, bolest kloubů, nebo kašel.
Přetrvávající únava
Velmi častým příznakem onemocnění způsobeného koronavirem je abnormální únava, která znemožňuje běžné denní činnosti. Někteří pacienti dokonce tvrdili, že by mohli prospat celý den. Dle výzkumu v irském Dublinu se však zjistilo, že tato únava může klidně přetrvat i po zotavení.
Až 50 procent zaměstnanců v jedné z irských nemocnic uvedlo, že se cítí stále slabí. Odborníci doporučují opakované vyšetření lékařem, pokud únavový syndrom nezmizí samovolně půl roku po prodělání infekce koronavirem.
Přetrvávající suchý kašel a bolesti kloubů a svalů
I suchý kašel a dušnost bývá poměrně frekventovaným příznakem onemocnění. Mnozí bývalí pacienti si stěžují dlouho po vyléčení na kombinaci únavy, kašle a potíže s dýcháním. Někdy pociťují i bolesti na hrudi. Virus SARS-Cov-2 rovněž způsobuje ve většině případů kloubní a svalové bolesti. U některých vyléčených mohou dokonce tyto nepříjemné příznaky přervat a stát se chronickými.
V jistých případech může dojít i k relapsu onemocnění
Pakliže tyto příznaky přetrvávají i několik týdnů po vyléčení a objeví se dokonce v kombinaci, je nutné opět podstoupit vyšetření na onemocnění koronavirem. Čím dál více pacientů se totiž potýká s takzvaným relapsem nemoci. Což laicky znamená to, že se onemocnění navrátí a dotyčný jej prodělá znova. Již lékaři mnoha zemích zaznamenali pacienty, kteří zhruba po měsíci projevovali zcela identické známky koronavirové infekce, jako na počátku první nákazy.
Na věkové kategorii v podstatě nezáleží
Koronavirus se nevyhýbá ani mladým lidem, přestože více jsou ohrožené starší věkové skupiny obyvatelstva. Především záleží dle odborníků na imunitním systému konkrétního jedince. Rovněž může i mírný průběh onemocnění zanechat zdravotní následky.