Tymián je velmi aromatická bylina, kterou si po ochutnání zamilujete. V české kuchyni není až tak moc obvyklá. Tymián je vhodný k rybám, bramborám, houbám, nebo třeba ke kuřecímu masu. Co je ale hlavní, upotřebit tuto bylinku lze nejen v gastronomii, ale i v lidovém léčitelství. Pomůže především proti bolestem v krku a celkově při nachlazení, kašli a bronchitidách.
Jak připravit tymiánový čaj, který uleví různým neduhům
Na voňavý čaj s léčivými účinky si připravte:
- 3 čerstvé tymiánové větvičky s lístky
- 250 mililitrů převaření vody
- citronovou šťávu
- med dle chuti
Jak postupovat při přípravě tymiánového čaje?
Vložte tymiánové větvičky do hrníčku a přelijte je vroucí vodou. Šálek přikryjte talířkem a nechte louhovat asi deset minut. Pak výluh protřepejte či promíchejte, přeceďte, ochuťte trochou citronové šťávy, medem a popíjejte během dne při chřipce, nachlazení, angíně, nebo zánětu průdušek.
Tymián urychlí rekonvalescenci. V letních měsících bude tento čaj vynikajícím osvěžením s kostkami ledu. Aby byl výluh ještě účinnější, můžete do něj přidat například špetku mleté skořice. Tymiánový čaj nejen že postaví na nohy, ale pomůže tělu zbavit se škodlivých toxinů a doplní i vitamíny.
Jak jinak upotřebit v lidovém léčitelství tymián?
Kromě tymiánového čaje si můžete z bylinky připravit i chutný sirup proti kašli, který mohou konzumovat bez obav i děti. Stačí svařit několik tymiánových větviček s trochou vody a třtinovým cukrem, aby vám vnikla hustější hmota. Poté vše nechte louhovat přes noc, sceďte do sklenice a uchovávejte v lednici. V případě potřeby sirup popíjejte přímo, nebo jím můžete ochutit bylinný čaj.
Tymián lze zakoupit i ve formě olejíčku, který je perfektní na aromaterapii (pozdvihne náladu) a dezinfikuje účinně ovzduší. Také pomůže jako mazání na bolavé klouby.