Česnek se v české kuchyni používá velmi často. Je oblíbenou surovinou k masovým pokrmům, nebo těm zeleninovým. Nepředstavitelné jsou bez něj třeba topinky, nebo pomazánka se sýrem. Víte však, jak česnek co nejlépe upotřebit, abyste zachovali jeho léčivé vlastnosti? Pokud ne, povíme vám to.
Jaké má česnek blahodárné účinky?
Nejprve si pojďme říct, na co všechno vlastně česnek působí. Má tyto skvělé vlastnosti:
- posiluje kardiovaskulární systém
- působí protizánětlivě a snižuje riziko osteoartrózy
- posiluje imunitní systém
- působí antibakteriálně, antifungálně, antivirově
- pomáhá předcházet vzniku onkologických nemocí
Jak správně konzumovat česnek?
Nyní si konečně řekněme, jak vlastně česnek správně konzumovat. Řiďte se těmito jednoduchými zásadami:
- Až česnek oloupete, rozdrťte jej a nechte stát při pokojové teplotě asi pět až deset minut. Během této doby se uvolní tělu prospěšný allicin.
- Poté česnek můžete osmažit na pánvi podobu deseti až patnácti minut. Ideální však je, konzumovat ho zčerstva.
- Vyvarujte se dlouhému vaření česneku, po 45 minutách totiž ztrácí kompletně své užitečné vlastnosti. Vhodné je povařit ho do čtvrt hodiny maximálně. Vždy jej tedy přidávejte do polévek a omáček nakonec.
Tip na závěr: Připravte si léčivý česnekový sirup
A na konec pro vás máme perfektní tip na česnekový sirup, jehož příprava je velmi snadná. Do sklenice vložíte několik drcených a nasekaných česneků, které jste předtím nechali stát při pokojové teplotě dle doporučení. Pak česnek přelijte medem (přírodním včelím) a dobře promíchejte. Sklenici pečlivě uzavřete a sirup uchovávejte na chladném a tmavém místě.
Pojídejte lžičku až dvě denně podle potřeby. Dokonale pomůže tento přípravek při nachlazení, chřipce, nebo kašli. Může urychlit rekonvalescenci. Také pomůže k odhlenění při respiračních nemocech.