Krev je součástí každého lidského těla. Je to životodárná tekutina, bez které by nebylo možné žít. Tvoří ji převážně voda. Také obsahuje červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Kromě jiného je transportérem kyslíku do celého organismu. Nebezpečný stav může nastat v případě, že je krev až příliš zahuštěná. Pojďme si říct, jaké zdravotní neduhy může zvýšená krevní hustota způsobit.
Příznaky až příliš husté krve
Existuje několik příznaků, které mohou značit hustou krev. Jsou to:
- Neustále studené ruce a nohy. To je způsobené sníženým krevním oběhem v končetinách.
- Namodralý odstín kůže, rtů a nehtů z důvodu nedostatečného okysličení.
- Abnormální únava, snížená koncentrace a ospalost.
- Pomalé krvácení v případě řezných či jiných poranění.
- Bodavá bolest v končetinách.
- Bolesti svalů při absenci fyzické aktivity. Pokud je bolest trvalá, může se jednat o krevní sraženinu.
- Hučení v uších a zatmění před očima může být také známkou husté krve
Pokud některé příznaky budou přetrvávat a váš zdravotní stav se nezlepší, je nutné navštívit svého lékaře. Ten doporučí celou řadu vyšetření.
Co může způsobit hustou krev?
Možná se ptáte, jakou příčinu má zvýšené zahuštění krve. Primárně je to nedostatečný pitný režim. V rámci dehydratace se tak snadno dostanete do neblahého zdravotního stavu. Proto je podstatné za den vypít 2 až 3 litry tekutin.
Kromě jiného může mít vliv na zahuštění krve i nadměrný stres či nezdravý jídelníček s vysokým obsahem soli a bílkovin. Neprospěšný je v tomto ohledu také alkohol či nadměrná tělesná zátěž při sportu.
Pohyb však zapovězený není, právě naopak! Je pro organismus blahodárný. Abyste se vyvarovali husté krvi, vyhněte se tedy pojídání nezdravých pokrmů, jako jsou uzeniny, nebo sladkosti. Do jídelníčku zařaďte citrusy, červenou řepu a jiné druhy ovoce a zeleniny.