Každý zahrádkář touží po tom, vypěstovat hojnou úrodu domácí zeleniny. Čeští pěstitelé se pak nejčastěji soustředí na rajčata, papriky a okurky. Poradíme vám, jak si připravit univerzální hnojivo, které povzbudí obzvlášť rajčata!
Jaké ingredience potřebujete na univerzální hnojivo na rajčata?
Obstarejte si toto:
- 1 až 1 a ½ gramu kyseliny borité
- 1 sklenici horké vody
- 1 špetku manganistanu draselného
- 1 sklenici mléka
- 60 kapek jódu
- 1 lžičku močoviny
- 10 litrů odstáté vody (nejlépe té dešťové)
Postup přípravy univerzálního hnojiva a jeho použití
Nejprve si ve sklenici horké vody rozpusťte kyselinu boritou. Pak přidejte i špetku manganistanu draselného. Nyní roztok vlijte do většího kbelíku a promíchejte i se sklenicí mléka, šedesáti kapkami jódu, lžičkou močoviny a deseti litry odstáté vody.
Již hotovou směs nakonec v potřebném množství přelijte do rozprašovače a aplikujte na listy rajčat (v období jejich růstu). Frekvence nanášení hnojiva je jednou za deset dní. Změny byste měli zaznamenat u plodin již za první týden.
Vsadit můžete i na čistě přírodní hnojiva
Celá řada zahrádkářů dává přednost při hnojení pěstované zeleniny zejména přírodním surovinám. Ty jsou velmi efektivní a hlavně levné. Inspirujte se také jedním z těchto ekologických hnojiv:
- Směs droždí, cukru a vody rostliny dokonale povzbudí. Použít lze na hnojivo sušené droždí v množství patnácti gramů, asi šest litrů teplejší vody a 10 až 15 lžic krystalového cukru.
- Kopřivy jsou sice nechtěným plevelem leckterého zahrádkáře, avšak i skvělým pomocníkem při hnojení. Po posekání je tedy zužitkujte tak, že je vložíte do půdy kolem rajčat (nebo ideálně do záhonu před jejich výsadbou). Možné je připravit i roztok z odstáté vody a nasekaných kopřiv, který necháte fermentovat aspoň 21 dní na teplém místě. Je vhodné nádobu přikrýt a zatěžkat třeba kamenem či cihlou. Výsledný produkt řeďte s vodou v poměru 1:10.
Zdroj: GardeningKnowHow