Káva je výborný stimulant, který pomáhá nastartovat den. Není ale vhodná pro každého a v ojedinělých případech mohou mít její účinky negativní dopad na náš zdravotní stav.
Snídani by si bez kávy málokdo dovede představit. Někteří z nás se ale bez šálku kávy neobejdou ani dopoledne, u oběda a dokonce ani večer před spaním. Káva je stimulant, který ale při nadměrné konzumaci může působit škodlivě.
Jak poznám, že bych měl konzumaci kávy omezit nebo dokonce kávu naprosto vyřadit ze svého pitného režimu? A kdo by se měl kávě velkým obloukem vyhýbat, aby zbytečně nedráždil svůj již nalomený zdravotní stav?
Nadměrné množství kofeinu vede často k poruchám spánku
Káva obsahuje kofein, jehož konzumaci by se měli vyhýbat lidé, kteří trpí úzkostnými poruchami a nebo u nich byla diagnostikována deprese. Nadměrná konzumace kofeinu totiž vede k poruchám spánkového cyklu a zvyšuje srdeční tep. Následkem těchto příznaků může dojít k prohloubení negativního psychického stavu. Kromě toho kofein může velmi negativně integrovat s látkami, které jsou obsaženy ve většině antidepresiv.
Nadměrné množství konzumované kávy může mít také negativní dopad na naši hormonální rovnováhu. Pokud trpíme poruchami menstruačního cyklu, neměli bychom konzumovat kávu ve velkém množství. V tomto případě je vhodná konzultace s Vaším gynekologem.
Hormonální nerovnováha může vést i k výkyvům nálady a následně i k poruchám Vašeho nervového systému. Pokud máme hormonální problémy, konzumaci kávy bychom neměli brát na lehkou váhu.
Konzumace kávy není vhodná při problémech s trávením
Lidem s trávicími problémy není konzumace kávy všeobecně doporučovaná. Vynechat ze svého jídelníčku bychom ji měli v případě, že trpíme Crohnovou chorobou, syndromem dráždivého tračníku, vředy nebo refluxem. Káva totiž díky působí stimulačně a dráždivě i na výstelku střev a žaludku. Mimoto kofein zvyšuje produkci kyseliny chlorovodíkové, která může zhoršovat příznaky choroby jícnu.
Velmi oblíbená je káva pro své stimulační účinky v případě, že se snažíme zhubnout. Stimuluje totiž metabolismus a spalování tuků. Zvýšená konzumace kávy mimo jiné potlačuje také chuť k jídlu, ale bohužel ne na dlouhou dobu.
Pocit hladu se velmi rychle po vypití kávy vrací a to v mnohem větší míře. Obvykle po vypití kávy následuje zvýšená chuť na sladké nebo tučné potraviny. Je tedy potřeba důkladně zvážit, zda se jedná o ideální hubnoucí metodu.
Zdroj: Healthline