S koronavirem bojujeme již více než rok a stále nemáme vyhráno. V USA se nyní přitom objevil nový virus, před kterým lékaři varují. Jedná se o norovirus.
Již více než rok zaznamenávají země po celém světě bezprecedentní otřesy způsobené vznikem záludného koronaviru SARS-CoV-2. Lékaři ho stále zkoumají, ale mnoho o něm již víme. Virus způsobuje infekci dýchacích cest a může poškodit i jiné orgány, zejména u lidí s křehkým zdravím. Zdá se, že dnes americký zdravotní úřad znepokojuje také další virus, který nazvali norovirus.
Několik měsíců po celém světě, včetně USA, přijalo několik měsíců omezující opatření k omezení šíření koronaviru. Omezení pohybu, uzavírání hranic nebo zrušení mnoha událostí – to vše jsou opatření, která byla navržena k boji proti covid-19.
Ve Spojených státech v současné době koluje virus, který u populace vyvolává velké znepokojení. Jedná se o norovirus, který ovlivňuje žaludeční sliznici a může být velmi nakažlivý, jak naznačuje americký televizní kanál KHOU.
Jaké jsou příznaky a rizika noroviru?
Stejně jako koronavirus SARS-CoV-2, i norovirus reaguje na přenos z člověka na člověka. To znamená, že může být přenášen z jednoho člověka na druhého. Podle lékařů jsou noroviry zodpovědné za 60 až 80 % norovirové gastroenteritidy v Evropě, Severní Americe a Asii. Ke kontaminaci dochází při požití vody nebo jídla osobou nesoucí norovirus. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem, mírná horečka a bolest žaludku.
Pouze u 20 % jedinců, kteří jsou nositeli viru, se říká, že jsou bez příznaků a mohou svou infekci přehlédnout. Nemoc obvykle trvá jeden až tři dny, ale virus může být vylučován stolicí po 3 týdny po nástupu infekce.
Během infekce se doporučuje dobře hydratovat, jíst ovoce a zeleninu. Konzumace džusu přináší velké výhody. U starších lidí a malých dětí může vést nemoc k dehydrataci. Kromě toho můžete mít sníženou imunitou chronické norovirové infekce.
Jaká jsou zdravotní doporučení k ochraně před nemocí?
Abyste se mohli efektivně chránit, musíte dodržovat základní hygienická pravidla. Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou, zejména před jídlem, po toaletě nebo po přebalování kojenců.
Čistěte pravidelně toaletu dezinfekčním prostředkem, zejména po průjmech nebo zvracení. Povrchy, kterých se často dotýkáte, očistěte dezinfekčním prostředkem nebo bělidlem. Pravidelně měňte ručníky a lidé s příznaky by neměli připravovat jídlo pro druhé.
Kromě zde uvedených byste měli dodržovat i další pravidla. Nepoužívejte hromadné ručníky a jezte převážně vařená a tepelně upravená jídla. Nejezte jídlo podávané o pokojové teplotě. Vyhýbejte se za každou cenu konzumaci nedostatečně tepelně upravených ryb, korýšů nebo mořských plodů. Ovoce a zeleninu loupejte nebo dokonce vařte. Omezte konzumaci mléčných výrobků a nepasterizovaných ovocných šťáv. Pijte jen balenou minerální nebo upravenou vodu. A nekupujte si jídlo od pouličních prodejců (hlavně zmrzlinu).
Zdroj: Khou