Libeček je velmi populární rostlina, která je jedlá od svého kořene až po špičky listů. Má jasnou a svěží chuť, která připomíná citrusy.
Jedná se o velmi rozšířenou rostlinu, jejíž pěstování je nenáročné a zvládne ho i naprostý začátečník. Poznáme ji podle typických tmavě zelených listů a zářivě žlutých květů. Celá květina může dosahovat výšky až 2 m. Předpokládá se, že má silné léčivé účinky. Historie používání této květiny sahá až do dalekého Říma.
Odkud bylina pochází
Libeček svým vzhledem připomíná celer, ale svou chutí je velmi podobný dochucovadlu maggi. Bylina původně pochází ze západní Asie a oblasti Středomoří. Po dlouhá staletí se pěstuje po celém světě a je rozšířená i v Evropě. Obsahuje velké množství vitamínu C a také b-komplex a má silné antioxidační a protizánětlivé účinky.
Jejímu pěstování není potřeba věnovat zvýšená pozornost, vyžaduje minimální péči a velmi snadno roste. Jedná se o vytrvalou rostlinu, nebudeme ji muset znovu vysazovat. Díky svému vysokému růstu působí v naší zahradě také jako okrasná dekorace.
Rostlina má velmi ráda teplo, bude nám proto více prosperovat na slunném stanovišti. Ideální půda pro pěstování je vlhká na dotek, ale ne přímo mokrá.
Léčivé účinky této byliny
Libeček je často používán jako diuretikum, stimulant a nebo jako pomocník při menstruačních bolestech. Jako účinný se ukázal také při léčbě žloutenky. Je často používán k výrobě infuzí, tinktur nebo eterických olejů. Využití najde ale také v kosmetice, mast připravená z jeho listu uklidňuje vyrážky a pomáhá vyčistit akné.
Při jeho konzumaci by měli dbát na zvýšenou pozornost lidé, kteří mají problém se srdcem nebo ledvinami. Jeho konzumaci by se měly vyvarovat také těhotné a kojící ženy. Zvýšená opatrnost je potřeba i při vyšším krevním tlaku. Vždy se před konzumací poraďte se svým lékařem. Dávejte také pozor na své zvířecí miláčky, libeček je toxický pro psy, kočky i koně.
Zdroj: Gardenerspath